kcm_solid_actions - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
ja: アクション名、コマンド、アイコン、または条件が有効ではないようです。
    したがって変更は適用されません。

en: Invalid action
ja: 無効なアクション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
ja: パラメータを編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
ja: パラメータタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
ja: プロパティマッチ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
ja: コンテンツ結合

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
ja: コンテンツ分離

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
ja: デバイスインターフェースマッチ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
ja: デバイスのタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
ja: 値の名前:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
ja: 等しい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
ja: 含む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
ja: パラメータをリセット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
ja: パラメータ変更を保存

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
ja: アクションのアイコン、変更するにはクリックします

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
ja: アクション名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
ja: コマンド:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
ja: アクションを開始するコマンド
    これには以下のプレースホルダを含めることができます (大文字と小文字は区別されません):
    
    %f: デバイスのマウントポイント - ストレージデバイスのみ
    %d: デバイスノードのパス - ブロックデバイスのみ
    %i: デバイスの識別子

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
ja: このアクションのためにデバイスは以下の条件に一致しなければならない:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
ja: アクション名:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
ja: 新しいアクションの名前を入力します

en: Solid Action Desktop File Generator
ja: Solid アクションデスクトップファイル ジェネレータ

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
ja: 翻訳用の Solid デバイスインターフェースタイプクラスからデスクトップファイルを自動生成するツール。

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: The device must be of the type %1
ja: デバイスのタイプは “%1” でなければならない

en: Any of the contained properties must match
ja: 含まれる条件のいずれかに一致しなければならない

en: All of the contained properties must match
ja: 含まれるすべての条件に一致しなければならない

en: The device property %1 must contain %2
ja: デバイスのプロパティ “%1” は “%2” を含まなくてはいけない

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
ja: このアクションの述部は有効ではないようです。

en: Error Parsing Device Conditions
ja: デバイスの条件の解析エラー

en: No Action Selected
ja: アクションが選択されていません

en: Cannot be deleted
ja: 削除できません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
ja: 削除
