plasma-desktop - en to ja translation catalogue (80 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
ja: アプリの起動

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
ja: ウィンドウ管理

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
ja: Plasma ワークスペース

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
ja: ショートカット %1 の保存中にエラーが発生しました: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
ja: %1 の追加中にエラーが発生しました。アクションが設定されていないようです。

en: Error while communicating with the global shortcuts service
ja: グローバルショートカットサービスとのやり取り中にエラーが発生しました

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
ja: グローバルショートカットデーモンとのやり取りに失敗しました

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
ja: ショートカット <shortcut>%1</shortcut> はすでに共通アクション「%2」の<interface>%3</interface>に割り当てられています。<nl/><nl/>「%4」に再割り当てしますか？

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
ja: ショートカット <shortcut>%1</shortcut> はすでに<application>%3</application>の<interface>%2</interface>に割り当てられています。<nl/><nl/><application>%5</application>の<interface>%4</interface>に再割り当てしますか？

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
ja: ショートカットの重複を修正

[ctx: @action:button]
en: Reassign
ja: 再割り当て

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: View
ja: ビュー

en: Settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: @title:group list section name]
en: Applications
ja: アプリケーション

[ctx: @title:group list section name]
en: Commands
ja: コマンド

[ctx: @title:group list section name]
en: System Services
ja: システムサービス

[ctx: @title:group list section name]
en: Common Actions
ja: 共通アクション

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
ja: インポート...

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
ja: ショートカットスキームをインポート

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
ja: エクスポートをキャンセル

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
ja: エクスポート…

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
ja: ショートカットスキームをエクスポート

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
ja: アプリケーション…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
ja: アプリケーションを追加

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
ja: コマンドもしくはスクリプト…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
ja: コマンドもしくはスクリプトを追加

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
ja: 未保存の変更があるため、スキームをエクスポートできません

[ctx: @info:usagetip]
en: Select the components below that should be included in the exported scheme
ja: エクスポートするスキームに含めるものを選択してください

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
ja: エクスポート…

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
ja: %1 を Export

[ctx: @action:button %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
ja: %1 のコマンドを編集

[ctx: @action:button %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
ja: %1のすべてのショートカットを削除

[ctx: @action:button]
en: Undo deletion
ja: 削除を取り消し

[ctx: @info:status placeholdermessage]
en: No items matched the search terms
ja: 検索ワードに一致するものはありません

[ctx: @info]
en: These shortcuts will be deleted when changes are applied.
ja: このショートカットは設定の適用後に削除されます。

[ctx: @action:button]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: @action:button]
en: Undo deleting shortcuts
ja: ショートカットの削除を取り消し

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage]
en: Select an item from the list to view its shortcuts here
ja: リストから項目を選択するとショートカットがここに表示されます

[ctx: @title:window dialog]
en: Export Shortcut Scheme
ja: ショートカットスキームをエクスポート

[ctx: @title:window dialog]
en: Import Shortcut Scheme
ja: ショートカットスキームをインポート

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
ja: ショートカットスキーム (*.kksrc)

[ctx: @title:window dialog]
en: Edit Command
ja: コマンドを編集

[ctx: @title:window dialog]
en: Add Command
ja: コマンドを追加

[ctx: @action:button in dialog, save changes to custom command]
en: Save
ja: 保存

[ctx: @action:button in dialog, add entry as new custom command]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
ja: コマンドを保存

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
ja: コマンドを追加

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter a command or choose a script file:
ja: コマンドを入力もしくはスクリプトファイルを選択:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
ja: コマンド:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: @action:button]
en: Choose…
ja: 選択...

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
ja: スクリプトファイルを選択

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
ja: 名前を入力

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
ja: スクリプトファイルを選択

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
ja: スクリプトファイル (.sh, .bash, .zsh など) (*.*sh)

[ctx: @label:listbox regarding 'shortcut schemes']
en: Select the scheme to import:
ja: インポートするスキームを選択:

[ctx: @item:inlistbox regarding 'shortcut schemes']
en: Custom Scheme
ja: カスタムスキーム

[ctx: @action:button]
en: Select File…
ja: ファイルを選択…

[ctx: @action:button import shortcut scheme]
en: Import
ja: インポート

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
ja: ショートカットスキームファイルを選択

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
ja: ショートカットスキームを追加

[ctx: @action:button Collapse shortcuts view]
en: Collapse
ja: 折りたたむ

[ctx: @action:button]
en: Expand to configure shortcuts
ja: 展開してショートカットを設定

[ctx: @info:whatsthis accessible name %1 is shortcut label (not sequence)]
en: Editing shortcut: %1
ja: %1のショートカットを編集中

[ctx: @info:status]
en: No active shortcuts
ja: ショートカットなし

[ctx: @title:column %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
ja[0]: 既定のショートカット

[ctx: @label for shortcut with no default bindings]
en: No default shortcuts
ja: 既定のショートカットなし

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is enabled.
ja: 既定のショートカット %1 が有効化されました。

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is disabled.
ja: 既定のショートカット %1 が無効化されました。

[ctx: @title:column]
en: Custom shortcuts
ja: カスタムショートカット

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
ja: このショートカットを削除

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
ja: 追加...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
ja: カスタムショートカットを追加

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
ja: ショートカットの設定を中止
