plasma_applet_tasks - en to ja translation catalogue (138 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
ja[0]: その他 (%1個)…

en: Recent Downloads
ja: 最近のダウンロード

en: Recent Connections
ja: 最近の接続

en: Recent Places
ja: 最近の場所

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ja: 最近のダウロードを忘れる

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ja: 最近の接続を忘れる

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ja: 最近使用した場所を忘れる

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ja: 最近使用したファイルを忘れる

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ja: ミュート解除

[ctx: @action:button]
en: Mute
ja: ミュート

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
ja: %1 をミュート解除

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
ja: %1 をミュート

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Behavior
ja: 挙動

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
ja: 全般:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
ja: タスクの上にマウスを置いたときに小さなウィンドウプレビューを表示

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
ja: プレビューにマウスを置いたときに他のウィンドウを非表示にする

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
ja: タスクが音声を再生している場合はインジケーターを表示

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
ja: インジケーターをクリックしてミュート

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
ja: ツールチップにメディアとボリュームコントロールを表示

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
ja: パネルの空き領域を埋める

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
ja: タスクの最大幅:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
ja: 狭い

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
ja: 中

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
ja: 広い

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
ja: 複数列ビューを使用する:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
ja: 複数行ビューを使用する:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
ja: しない

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
ja: パネルのスペースが少なく、厚さが十分な場合

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
ja: パネルが十分に厚い場合は常に

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
ja: 最大列数:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
ja: 最大行数:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
ja: アイコンの間隔:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ja: 小

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
ja: 普通

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
ja: 大

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
ja: タッチモードのときは自動的に「大」に設定

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
ja: アプリケーションが頻繁に注意を促すためにこの設定を使用している場合は、まずそのアプリで動作を無効にできないか確認してください。もし見つからない場合、バグとしてアプリの開発者に報告することをおすすめします。

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
ja: グループ化:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
ja: グループ化しない

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
ja: プログラム名で

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
ja: グループ化されたタスクをクリックしたとき:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
ja: タスクを循環

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
ja: 小さなウィンドウプレビューを表示

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
ja: 大きなウィンドウプレビューを表示

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
ja: テキストリストを表示

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
ja: コンポジタがウィンドウを並べる表示をサポートしていないため、代わりにテキストリストが表示されます。

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
ja: 1つのボタンに結合する

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
ja: タスクマネージャがいっぱいのときのみグループ化

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
ja: ソート:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
ja: ソートしない

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
ja: 手動

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
ja: アルファベット順

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
ja: デスクトップで

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
ja: アクティビティで

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
ja: ウィンドウ位置の高さ

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
ja: ランチャーを分離して配置する

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
ja: アプリケーションの起動後にランチャーを隠す

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
ja: アクティブなタスクをクリックしたとき:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
ja: タスクを最小化

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
ja: タスクを中クリックしたとき:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
ja: 何もしない

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
ja: ウインドウまたはグループを閉じる

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
ja: ウインドウまたはグループを最小化/復元

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
ja: グループ化を切り替える

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
ja: 現在の仮想デスクトップに移動する

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows/adjusts the hovered task’s volume'']
en: Scrolling behavior:
ja: スクロールしたとき:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
ja: 何もしない

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
ja: すべてのタスクを順に切り替える

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
ja: ホバー中のタスクのウィンドウを順に切り替える

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior adjusts the hovered task’s volume']
en: Adjusts the hovered task’s volume
ja: ホバー中のタスクの音量を調節する

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
ja: 最小化されたタスクをスキップ

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
ja: タスクのみを表示:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
ja: 現在のデスクトップ

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
ja: 現在のアクティビティ

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
ja: 現在のスクリーン

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
ja: 最小化されたもの

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
ja: パネルが非表示のとき:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
ja: 注意を促すウインドウを再表示する

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
ja: 新しいタスクは:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
ja: 一番下に

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
ja: 右に表示

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
ja: 左に表示

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
ja: 一番上に

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Places
ja: 場所

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Recent Files
ja: 最近のファイル

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ja: 前のトラック

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ja: 一時停止

[ctx: Start playback]
en: Play
ja: 再生

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ja: 次のトラック

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ja: 復元

[ctx: @option:check inmenu, no separate unmute action]
en: Mute
ja: ミュート

[ctx: action:inmenu]
en: Open New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: action:inmenu]
en: Move to &Desktop
ja: デスクトップに移動(&D)

[ctx: action:inmenu]
en: Move &To Current Desktop
ja: 現在のデスクトップに移動(&T)

[ctx: action:inmenu]
en: &All Desktops
ja: すべてのデスクトップ(&A)

[ctx: action:inmenu]
en: &New Desktop
ja: 新しいデスクトップ(&N)

[ctx: action:inmenu]
en: Show in &Activities
ja: アクティビティに表示(&A)

[ctx: action:inmenu]
en: Add To Current Activity
ja: 現在のアクティビティに追加

[ctx: action:inmenu]
en: All Activities
ja: すべてのアクティビティ

[ctx: action:inmenu]
en: Move to %1
ja: %1 に移動

[ctx: action:inmenu]
en: &Pin to Task Manager
ja: タスクマネージャにピン留め(&P)

[ctx: action:inmenu]
en: On All Activities
ja: すべてのアクティビティで

[ctx: action:inmenu]
en: On The Current Activity
ja: 現在のアクティビティで

[ctx: action:inmenu]
en: Unpin from Task Manager
ja: タスクマネージャからピン留めを外す

[ctx: item:inmenu opens submenu]
en: More
ja: その他

[ctx: action:inmenu]
en: &Move
ja: 移動(&M)

[ctx: action:inmenu]
en: Re&size
ja: サイズ変更(&S)

[ctx: action:inmenu]
en: Ma&ximize
ja: 最大化(&X)

[ctx: action:inmenu]
en: Mi&nimize
ja: 最小化(&N)

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Above Others
ja: 常に最前面に表示(&A)

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Below Others
ja: 常に最背面に表示(&B)

[ctx: action:inmenu]
en: &Fullscreen
ja: フルスクリーン(&F)

[ctx: action:inmenu]
en: &Shade
ja: シェード(&S)

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
ja: タイトルバーとフレームを非表示(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide from Screencast
ja: 画面録画で非表示(&H)

[ctx: @option:check inmenu]
en: Allow this program to be grouped
ja: このプログラムのグループ化を許可する

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close All
ja: すべて閉じる(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ja: %1 を起動

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ja[0]: %1 件の新しいメッセージがあります。

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
ja: %1 のツールチップを表示

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
ja: %1 のウィンドウを並べて表示

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
ja: %1 のウィンドウのリストを開く

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Activate %1
ja: %1 を有効化

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
ja: %1 をミュート解除

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
ja: ミュート %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ja: %1 の音量を調整

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
ja: %1 で

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
ja: すべてのデスクトップにピン止め済み

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
ja: すべてのアクティビティで利用可能

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
ja: %1 でも利用可能

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
ja: %1 で利用可能
