plasma-desktop - en to ja translation catalogue (52 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ja: なし

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ja: 左マウスボタン

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ja: 中央マウスボタン

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ja: アプリケーションによる定義

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ja: ペンボタン %1

en: Default
ja: デフォルト

en: Portrait
ja: 縦

en: Landscape
ja: 横

en: Inverted Portrait
ja: 縦 (反転)

en: Inverted Landscape
ja: 横 (反転)

en: Follow the Current Screen
ja: 現在のスクリーンに従う

en: All Screens
ja: すべてのスクリーン

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ja: 引き伸ばして埋める

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ja: アスペクト比を保って画面に合わせる

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ja: 部分的に割り当て

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ja: ペンボタン %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ja: ペンボタン %1

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ja: ボタンアクションを選択

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ja: %1 を押した際に実行されるアクションを選択してください:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ja: アプリケーションの設定に従う

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ja: キーボードキー入力を送信

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ja: マウスボタンのクリックを送信

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ja: ペンボタン入力を送信

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ja: 何もしない

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ja: このタブレットボタンの動作は、フォーカスされたアプリケーションによって決定されます。

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ja: 左クリック

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ja: 中クリック

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ja: 右クリック

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
ja: ボタン 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
ja: ボタン 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
ja: ボタン 3

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ja: このボタンは無効化されているため、押されても何も行いません。

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ja: ペン補正

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ja: 補正は完了し、保存されました。<nl/><nl/>補正を改良するかウィンドウを閉じてください。

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ja: 既存の補正を改善

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ja: 新しく補正

[ctx: @action:button]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ja: アスペクト比を固定

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ja: タブレットをテスト...

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ja: デバイス:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ja: ディスプレイ

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ja: ペン

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ja: パッド

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ja: パッドボタン %1

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ja: デバイスに左利きのユーザ向けの設定を使用するよう指示します。デバイスによって効果は異なりますが、タブレットを上下逆にして使えるようパッドボタンの機能を反転させることが多いです。

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ja: 補正中です

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ja: 補正

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ja: 補正はサポートされていません

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ja: タブレットテスター
