kaccess - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Shift キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Shift key is now active.
ja: Shift キーがアクティブになりました。

en: The Shift key is now inactive.
ja: Shift キーが非アクティブになりました。

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Control キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Control key is now active.
ja: Control キーがアクティブになりました。

en: The Control key is now inactive.
ja: Control キーが非アクティブになりました。

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Alt キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Alt key is now active.
ja: Alt キーがアクティブになりました。

en: The Alt key is now inactive.
ja: Alt キーが非アクティブになりました。

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Win キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Win key is now active.
ja: Win キーがアクティブになりました。

en: The Win key is now inactive.
ja: Win キーが非アクティブになりました。

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Meta キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Meta key is now active.
ja: Meta キーがアクティブになりました。

en: The Meta key is now inactive.
ja: Meta キーが非アクティブになりました。

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Super キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Super key is now active.
ja: Super キーがアクティブになりました。

en: The Super key is now inactive.
ja: Super キーが非アクティブになりました。

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Hyper キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Hyper key is now active.
ja: Hyper キーがアクティブになりました。

en: The Hyper key is now inactive.
ja: Hyper キーが非アクティブになりました。

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ja: Alt Graph キーがロックされ、続くキー押下すべてに対してアクティブになりました。

en: The Alt Graph key is now active.
ja: Alt Graph キーがアクティブになりました。

en: The Alt Graph key is now inactive.
ja: Alt Graph キーが非アクティブになりました。

en: The Num Lock key has been activated.
ja: Num Lock キーがアクティブになりました。

en: The Num Lock key is now inactive.
ja: Num Lock キーが非アクティブになりました。

en: The Caps Lock key has been activated.
ja: Caps Lock キーがアクティブになりました。

en: The Caps Lock key is now inactive.
ja: Caps Lock キーが非アクティブになりました。

en: The Scroll Lock key has been activated.
ja: Scroll Lock キーがアクティブになりました。

en: The Scroll Lock key is now inactive.
ja: Scroll Lock キーが非アクティブになりました。

en: Toggle Screen Reader On and Off
ja: スクリーンリーダーをオン/オフ

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Warning
ja: 警告

en: &When a gesture was used:
ja: ジェスチャーが使用されたとき(&W):

en: Change Settings Without Asking
ja: 確認せずに設定を変更する

en: Show This Confirmation Dialog
ja: 確認ダイアログを表示する

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
ja: すべての AccessX 機能とジェスチャーを無効にする

en: Slow keys
ja: スローキー

en: Bounce keys
ja: バウンスキー

en: Sticky keys
ja: スティッキーキー

en: Mouse keys
ja: マウスキー

en: Do you really want to deactivate "%1"?
ja: 本当に “%1” を無効にしますか？

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
ja: 本当に “%1” と “%2” を無効にしますか？

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
ja: 本当に “%1”、“%2”、“%3” を無効にしますか？

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ja: 本当に “%1”、“%2”、“%3”、“%4” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1"?
ja: 本当に “%1” を有効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
ja: 本当に “%1” を有効に、“%2” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
ja: 本当に “%1” を有効に、“%2” と “%3” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
ja: 本当に “%1” を有効に、“%2”、“%3”、“%4” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
ja: 本当に “%1” と “%2” を有効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
ja: 本当に “%1” と “%2” を有効に、“%3” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
ja: 本当に “%1” と “%2” を有効に、“%3” と “%4” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
ja: 本当に “%1”、“%2”、“%3” を有効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
ja: 本当に “%1”、“%2” 、“%3” を有効に、“%4” を無効にしますか？

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ja: 本当に “%1”、“%2” 、“%3”、“%4” を有効にしますか？

en: An application has requested to change this setting.
ja: あるアプリケーションがこの設定を変更するように要求しました。

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
ja: Shift キーが 8 秒間押されたか、あるいはアプリケーションがこの設定を変更するように要求しました。

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
ja: Shift キーが連続して 5 回押されたか、あるいはアプリケーションがこの設定を変更するように要求しました。

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
ja: %1 が押されたか、あるいはアプリケーションがこの設定を変更するように要求しました。

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
ja: アプリケーションがこれらの設定を変更するように要求したか、あるいはいくつかのキーボードジェスチャーの組み合わせが使用されました。

en: An application has requested to change these settings.
ja: アプリケーションがこれらの設定を変更するように要求しました。

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
ja: これらの AccessX 機能は運動障害のあるユーザを補助するためのものです。設定は KDE システム設定で行います。また、標準化されたキーボードジェスチャーを使って有効/無効にすることもできます。
    
    この機能が必要がなければ「すべての AccessX 機能とジェスチャーを無効にする」を選択してください。

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
ja: スローキーを有効にしました。これからは、キー押下を確定するには一定時間キーを押し続ける必要があります。

en: Slow keys has been disabled.
ja: スローキーを無効にしました。

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
ja: バウンスキーを有効にしました。これからは、一度使用したキーは一定時間が経過しなければ受け付けられません。

en: Bounce keys has been disabled.
ja: バウンスキーを無効にしました。

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
ja: スティッキーキーを有効にしました。これからは、キーを離した後も修飾キーがラッチされたままになります。

en: Sticky keys has been disabled.
ja: スティッキーキーを無効にしました。

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
ja: マウスキーを有効にしました。これからは、テンキーを使ってマウスを制御できます。

en: Mouse keys has been disabled.
ja: マウスキーを無効にしました。

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Author
ja: 作者
