plasma-desktop - en to ja translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ja: カラースキームの名前

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ja: シングルクリックでファイルを開く

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ja: グローバル外観パッケージ

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ja: グローバル外観パッケージ、代替

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
ja: テーマ:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
ja: 自動設定

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ja: 日中は “%1”、夜間は “%2” に設定する

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ja: その他の外観設定:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
ja: アニメーションの速度:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ja: 遅い

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ja: 即時

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ja: ファイル/フォルダをクリックして:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ja: 選択する

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ja: 開くときにはダブルクリック

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ja: 開く

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ja: 選択するときにはアイテムの選択マーカーをクリック

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ja: その他の動作設定:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
ja: よく使われるページ:
