plasma-desktop - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Emoji Selector
ja: 絵文字セレクター

en: Replace an existing instance
ja: 既存のインスタンスを置換

[ctx: @action Search field action]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
ja: 履歴をクリア

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
ja: 肌の色: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
ja: 🖐️ 標準

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
ja: 標準

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
ja: 🖐🏻 明るめ

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
ja: 明るめ

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
ja: 🖐🏼 やや明るめ

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
ja: やや明るめ

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
ja: 🖐🏽 中間

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
ja: 中間

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
ja: 🖐🏾 やや暗め

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
ja: やや暗め

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
ja: 🖐🏿 暗め

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
ja: 暗め

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
ja: バリアントを選択

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
ja: 絵文字をコピー

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
ja: 説明をコピー

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
ja: 最近使用した絵文字はありません

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
ja: 絵文字は見つかりませんでした

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
ja: "%1" のバリアントを選択

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
ja: %1 がクリップボードにコピーされました

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
ja: 最近

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
ja: すべて

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
ja: 感情

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
ja: 人間

[ctx: Emoji Category]
en: Component
ja: コンポーネント

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
ja: 動物と自然

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
ja: 飲食物

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
ja: 旅行と場所

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
ja: 活動

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
ja: 物体

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
ja: シンボル

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
ja: 旗
