plasma-desktop - en to ja translation catalogue (60 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
ja: 値

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
ja: 押されました

[ctx: @label Button state]
en: State
ja: 状態

en: Unknown
ja: 不明

en: Game Controller
ja: ゲームコントローラー

en: Wheel
ja: ハンドルコントローラー

en: Arcade Stick
ja: アーケードスティック

en: Flight Stick
ja: フライトスティック

en: Dance Pad
ja: ダンスパッド

en: Guitar
ja: ギター

en: Drum Kit
ja: ドラムセット

en: Arcade Pad
ja: アーケードパッド

en: Throttle
ja: スロットル

en: XBox 360
ja: Xbox 360

en: XBox One
ja: Xbox One

en: Sony Dualshock 3
ja: Sony DualShock 3

en: Sony Dualshock 4
ja: Sony DualShock 4

en: Switch Pro
ja: Switch プロコン

en: Virtual
ja: 仮想デバイス

en: Sony Dualsense
ja: Sony DualSense

en: Switch Left Joy-Con
ja: Joy-Con (L)

en: Switch Right Joy-Con
ja: Joy-Con (R)

en: Switch Paired Joy-Con
ja: Joy-Con (L と R)

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
ja: A ボタン

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
ja: B ボタン

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
ja: X ボタン

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
ja: Y ボタン

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
ja: 戻るボタン

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
ja: ガイドボタン

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
ja: スタートボタン

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
ja: 左スティック

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
ja: 右スティック

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
ja: 右スティック

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
ja: 右ショルダーボタン

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
ja: 十字キー上

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
ja: 十字キー下

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
ja: 十字キー左

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
ja: 十字キー右

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
ja: その他

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
ja: 背面ボタン 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
ja: 背面ボタン 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
ja: 背面ボタン 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
ja: 背面ボタン 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
ja: タッチパッドボタン

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
ja: 不明

en: Invalid button value
ja: 不明なボタン値

en: Not a controller
ja: コントローラーではありません

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
ja: ポインターやキーボードとして使う

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
ja: Plasmaやゲーム以外のアプリで、ゲームコントローラーがポインターやキーボードデバイスとして動作することを許可します。<nl/><nl/>ゲームでは引き続きコントローラーとして使用します。

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
ja: ゲームコントローラが見つかりません

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
ja: 有線/無線ゲームコントローラを接続してください

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
ja: コントローラーの使用中にシステムが自動的にスリープしたり画面ロックすることがあります。手動でブロックするか、「ポインターやキーボードとして使う」をオンにして防ぐことをおすすめします。

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
ja: デバイス:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
ja: デバイスの種類:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
ja: コントローラーの種類:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
ja: 接続方式:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
ja: 左スティックの位置:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
ja: 右スティックの位置:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
ja: ボタン:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
ja: 軸:
