plasma-desktop - en to ka translation catalogue (102 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ka: გამორთულია

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ka: თაგუნას მარცხენა ღილაკი

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ka: თაგუნის მარჯვენა ღილაკი

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ka: თაგუნის შუა ღილაკი

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ka: აპლიკაციის განსაზღვრული

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ka: კალმის ღილაკი %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
ka: თაგუნას ბორბალი

en: Default
ka: ნაგულისხმევი

en: Portrait
ka: პორტრეტი

en: Landscape
ka: ლანდშაფტი

en: Inverted Portrait
ka: აყირავებული პორტრეტი

en: Inverted Landscape
ka: აყირავებული ლანდშაფტი

en: Follow the Current Screen
ka: მიმდნარე ეკრანზე მიყოლება

en: All Screens
ka: ყველა ეკრანი

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ka: გაჭიმვა და შევსება

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ka: ასპექტის ფარდობის შენარჩუნება და ეკრანზე ჩატევა

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ka: ასახვა ეკრანის ნაწილზე

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ka: კალმის ღილაკი %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ka: კალმის ღილაკი %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
ka: აირჩიეთ დარეკვის/ზარის ქმედება

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ka: აირჩიეთ ღილაკის მოქმედება

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
ka: აირჩიეთ ქმედება, რომელიც შესრულდება, როცა %1-ს დაატრიალებთ:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ka: აირჩიეთ დაჭერის ქმედება ღილაკისთვის %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ka: აპლიკაციისთვის გადადება

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ka: კლავიატურის ღილაკის გაგზავნა

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
ka: კლავიატურის ღილაკების გაგზავნა

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ka: თაგუნას ღილაკის წკაპის გაგზავნა

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ka: კალმის ღილაკის გაგზავნა

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
ka: ქცევა თაგუნას ბორბლისნაირად

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ka: არაფრის გაკეთება

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ka: ეს ტაბლეტის ღილაკი გადაეგზავნება ფოკუსის მქონე აპლიკაციას, რომელიც გადაწყვეტს, რა უქნას მას.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
ka: მაღლა:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
ka: დაბლა:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
ka: სიჩქარე:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ka: მარცხენა-წკაპი

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ka: შუა-წკაპი

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ka: მარჯვენა-წკაპი

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
ka: ღილაკი 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
ka: ღილაკი 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
ka: ღილაკი 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
ka: ქცევა თაგუნას ბორბლის მსგავსად.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ka: ეს ღილაკი გამორთულია და არაფერს გააკეთებს.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ka: კალმის კალიბრაცია

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
ka: დაატყაპუნეთ სამიზნეებზე კიდევ ერთხელ ახალი კალიბრაციის დასადასტურებლად.<nl/><nl/><b>ნაგულისხმევ კალიბრაციაზე დაბრუნება მოხდება %1 წამში.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ka: კალიბრაცია დასრულდა და შენახულია.<nl/><nl/>შეგიძლიათ, კალიბრაცია კიდევ უფრო ზუსტი გახადოთ, ან დახუროთ ფანჯარა.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
ka: დაატყაპუნეთ თითოქული სამიზნის ცენტრში.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ka: არსებული კალიბრაციის დაზუსტება

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
ka: ჩამოყრა და თავიდან ცდა

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ka: კალიბრაცია ნულიდან

[ctx: @action:button]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
ka: ასახვა ეკრანზე:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
ka: ორიენტაცია:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
ka: არ განეკუთვნება

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
ka: ასახული არე:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ka: გადიდების კოეფიციენტის დაბლოკვა

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
ka: ეკრანის არეს ზომის შეცვლა

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
ka: ტაბლეტის არეს ზომის შეცვლა

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
ka: სახატავი ტაბლეტები ვერ ვიპოვე

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
ka: მიაერთეთ სახატავი ტაბლეტი

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ka: ტაბლეტის შემოწმება…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
ka: ეს მოწყობილობა იმართება მომხმარებლის სივრცის დრაივერით, რომელიც თქვენ დააყენეთ. ტაბლეტის მოსარგებად ამ პარამეტრების მაგიერ გამოიყენეთ ის დრაივერი, თუ კონკრეტულად არ გითხრეს საპირისპირო.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ka: მოწყობილობა:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ka: ეკრანი

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ka: კალამი

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ka: პედი

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
ka: პადის შეყვანის წერტილები აღმოჩენილი არაა

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
ka: ღილაკები, ან სხვა შეყვანის წერტილები აღმოჩენილი არაა. ეს შეიძლება ნიშნავდეს, რომ მოწყობილობა მიერთებული არაა.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
ka: პადის ღილაკი %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
ka: ციფერბლატით დარეკვა %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
ka: პადის ღილაკი %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
ka: დარეკვა %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
ka: პადის ღილაკი %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ka: პადის ღილაკი %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
ka: ცაციის რეჟიმი:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
ka: ჩართვა

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ka: ეტყვის მოწყობილობას, ცაცია მომხმარებელთან იმუშაოს. ეფექტი იცვლება მოწყობილობიდან მოწყობილობამდე, მაგრამ ის ხშირად შეაბრუნებს პადის ღილაკების ფუნქციებს ისე, რომ ტაბლეტი, შეგიძლიათ, უკუღმა დაიჭიროთ.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
ka: რეჟიმი:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
ka: კალამი

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
ka: კურსორი მიჰყვება, სადაც კალამს ზედაპირზე შეახებთ

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
ka: თაგუნა

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
ka: ზედაპირზე კალმის გადაადგილებისას კურსორი მიჰყვება, როგორც თაგუნას შემთხვევაში

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
ka: კალმის წნევა:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
ka: ეს მრუდი აკონტროლებს ურთიერთობას სტილუსის წნევასა და პროგრამების მიერ მიღებულ წნევის მნიშვნელობებს შორის.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
ka: წნევის შუალედი:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
ka: ზღვრის ქვემოთ ან ზემოთ წნევა გაიწელება და ეს ახალი ეფექტური შუალედი გახდება.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ka: კალიბრაციის მიმდინარეობა

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ka: კალიბრაცია

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ka: კალიბრაცია მხარდაჭერილი არაა

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
ka: მორგებული კალიბრაციის ჩამოყრა

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
ka: თქვენ ამ ტაბლეტის კალიბრაცია ხელით მოახდინეთ. თუ ის სწორად აღარ მუშაობს, სცადეთ, ჩამოყაროთ ის.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ka: ტაბლეტის შემმოწმებელი

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
ka: სტილუსის დაჭერის X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
ka: სტილუსის აშვების X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
ka: სტილუსის გადაადგილების X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
ka: პადის ღილაკის დაჭერა B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
ka: პადის ღილაკის გაშვება B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
ka: პადის ღილაკი გადატანილია V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
ka: ## ახსნა:
    # X, Y - მოვლენის კოორდინატები
    # P - წნევა
    # TX, TY - დახრა

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
ka: გასუფთავება
