plasma-desktop - en to ka translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ka: ფერების სქემის სახელი

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ka: ერთი წკაპი ფაილის გასახსნელად

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
ka: გარეგნობის პაკეტის გადართვა დღის დროზე დამოკიდებულებით

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ka: გარეგნობის გლობალური პაკეტი

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ka: გარეგნობის გლობალური პაკეტი, ალტერნატიული

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ka: ანიმაციის სიჩქარე

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
ka: გლობალური თემის შეცვლა

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
ka: გლობალური თემა

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
ka: თემა:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
ka: ავტომატური

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ka: "%1"-ის გამოყენება დღისით და "%2"-ის ღამით

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ka: გარეგნობის მეტი პარამეტრი:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
ka: ანიმაციის სიჩქარე:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ka: ნელი

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ka: მყისი

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ka: დაწკაპუნება ფაილზე ან საქაღალდეზე:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ka: მონიშნავს

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ka: გახსნა ორმაგი წკაპით

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ka: გახსნის მათ

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ka: არჩიეთ ჩანაწერის არჩევის სანიშნზე დაწკაპუნებით

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ka: ქცევის მეტი პარამეტრი:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
ka: ყველაზე ხშირად გამოყენებული გვერდები:
