plasma-desktop - en to ka translation catalogue (113 entries)

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Location
ka: მდებარეობა

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Filter
ka: ფილტრი

[ctx: @action:button]
en: Back
ka: უკან

[ctx: @label:listbox filter mode]
en: Files:
ka: ფაილები:

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Show all
ka: ყველას ჩვენება

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Show matching
ka: შესაბამისების ჩვენება

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Hide matching
ka: შესაბამისების დამალვა

[ctx: @label:textbox]
en: File name pattern:
ka: ფაილის სახელის შაბლონი:

[ctx: @label:textbox filter list by]
en: File types:
ka: ფაილის ტიპები:

[ctx: @option:check prefix]
en: Show hidden files:
ka: დამალული ფაილების ჩვენება:

[ctx: @title:column]
en: File Type
ka: ფაილის ტიპი

[ctx: @title:column]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @action:button tooltip only Select all filetypes]
en: Select All
ka: ყველას მონიშვნა

[ctx: @action:button tooltip only Deselect all filetypes]
en: Deselect All
ka: მონიშვნის მოხსნა

[ctx: @action:button tooltip only, ascending/descending]
en: Switch Sort Order
ka: დალაგების წესის გადართვა

[ctx: @title:group prefix for checkbox + button]
en: Panel button:
ka: პანელის ღილაკი:

[ctx: @option:check]
en: Use a custom icon
ka: ხატულის ხელით მითითება

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
ka: არჩევა…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
ka: ხატულის გასუფთავება

[ctx: @label:listbox columns/rows]
en: Arrangement:
ka: დალაგება:

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: In Columns
ka: სვეტებში

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: In Rows
ka: მწკრივებში

[ctx: @label:listbox, LtR/RtL]
en: Sort Alignment:
ka: დალაგების სწორება:

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Left-to-Right
ka: მარცხნიდან-მარჯვნივ

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Right-to-Left
ka: მარჯვნიდან-მარცხნივ

[ctx: @option:check lock icon positions]
en: Lock in place
ka: ადგილზე დამაგრება

[ctx: @label:listbox sort items by field]
en: Sort by:
ka: დალაგების პირობა:

[ctx: @item:inlistbox sort icons manually]
en: Manual
ka: ხელით

[ctx: @item:inlistbox sort icons by name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @item:inlistbox sort icons by size]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @item:inlistbox sort icons by file type]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: @item:inlistbox sort icons by date]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @option:check sort icons in descending order]
en: Descending
ka: დაღმავალი

[ctx: @option:check sort icons with folders first]
en: Folders first
ka: ჯერ საქაღალდეები

[ctx: whether to use icon or list view]
en: View mode:
ka: ხედვის რეჟიმი:

[ctx: @item:inlistbox show icons in a list]
en: List
ka: სია

[ctx: @item:inlistbox show icons in a grid]
en: Grid
ka: ბადე

[ctx: @label:slider]
en: Icon size:
ka: ხატულების ზომა:

[ctx: @item:inrange smallest icon size]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @item:inrange largest icon size]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ka: ჭდის სიგანე:

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Narrow
ka: ვიწრო

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Wide
ka: ფართო

[ctx: @label:spinbox]
en: Text lines:
ka: ტექსტის ხაზები:

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: When hovering over icons:
ka: ხატულებზე თაგუნას გაჩერებისას:

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show tooltips
ka: მინიშნებების ჩვენება

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show selection markers
ka: მონიშვნის მაჩვენებლების ჩვენება

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show folder preview popups
ka: საქაღალდის მინიატურის მხტუნარების ჩვენება

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Rename:
ka: სახელის გადარქმევა:

[ctx: @option:check]
en: Rename inline by clicking selected item's text
ka: იქვე ჩასწორება მონიშნული ელემენტის ტექსტზე დაწკაპუნებით

[ctx: @title:group prefix for checkbox and button]
en: Previews:
ka: მინიატურები:

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnails
ka: მინიატურების ჩვენება

[ctx: @action:button opens dialog]
en: Configure Preview Plugins…
ka: მინიატურის დამატებების მორგება…

[ctx: @title:group form label for radiobutton group]
en: Show:
ka: ჩვენება:

[ctx: @option:radio]
en: Desktop folder
ka: სამუშაო მაგიდის საქაღალდე

[ctx: @option:radio]
en: Files linked to the current activity
ka: მიმდინარე აქტივობასთან დაკავშირებული ფაილები

[ctx: @option:radio also label for combobox]
en: Places panel item:
ka: მდებარეობის პანელის მოთავსება:

[ctx: @option:radio also label for text field]
en: Custom location:
ka: მდებარეობის ხელით მითითება:

[ctx: @info:placeholder custom location]
en: Type path or URL…
ka: შეიყვანეთ ბილიკი ან URL…

[ctx: @label:textbox custom widget title]
en: Title:
ka: სათაური:

[ctx: @item:inlistbox no title]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: @item:inlistbox default title]
en: Default
ka: ნაგულისხმევი

[ctx: @item:inlistbox full path as title]
en: Full path
ka: სრული ბილიკი

[ctx: @item:inlistbox title from text input field]
en: Custom
ka: მომხმარებლის

[ctx: @info:placeholder custom window title]
en: Enter title…
ka: შეიყვანეთ სათაური…

[ctx: @action:button tooltip rotate widget]
en: Click and drag to rotate
ka: წკაპი-გადათრევა მოსაბრუნებლად

[ctx: @action:button tooltip hide widget background]
en: Hide Background
ka: ფონის დამალვა

[ctx: @action:button tooltip]
en: Show Background
ka: ფონის ჩვენება

[ctx: @action:button tooltip remove widget]
en: Remove
ka: წაშლა

[ctx: @title:window]
en: Preview Plugins
ka: მინიატურის დამატებები

[ctx: @info]
en: There are a lot of files and folders on the desktop. This can cause bugs and performance issues. Please consider moving some of them elsewhere.
ka: სამუშაო მაგიდაზე ბევრი ფაილი და საქაღალდეა. ამან წარმადობის დაგდება და შეცდომები შეიძლება, გამოიწვიოს. უკეთესია, თუ ზოგიერთ მათგანს სადმე გადაიტანთ.

[ctx: @info:placeholder]
en: Folder is empty
ka: საქაღალდე ცარიელია

[ctx: @item:inmenu opens submenu with view options like sorting]
en: Icons
ka: ხატულები

[ctx: @action:inmenu opens config dialog]
en: Desktop and Wallpaper
ka: სამუშაო მაგიდა და ფონის სურათი

en: Select Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

en: &Refresh Desktop
ka: &სამუშაო მაგიდის განახლება

en: &Refresh View
ka: &ხედის განახლება

[ctx: @title:notifications Here 'link' refers to a symbolic link to another file or folder]
en: Link Target Not Found
ka: ბმულის სამიზნე ვერ მოიძებნა

[ctx: @info Body text of a system notification]
en: <filename>%1</filename> points to <filename>%2</filename>, but that could not be found. It may have been moved or deleted.
ka: <filename>%1</filename> მიუთითებს ფაილზე <filename>%2</filename>, მაგრამ ის აღმოჩენილი არაა. ალბათ, სადმე გადაიტანეთ ან წაშალეთ.

en: &Empty Trash
ka: &სანაგვე ყუთის დაცარიელება

[ctx: Restore from trash]
en: Restore to Former Location
ka: აღდგენა ყოფილ მდებარეობაზე

en: &Open
ka: &გახსნა

[ctx: @action:inmenu open file manager showing the target file or folder that this link points to]
en: Show Target
ka: სამიზნის ჩვენება

[ctx: @action:inmenu Removes the trash icon on the desktop]
en: Remove Trash Icon
ka: ნაგვის ყუთის ხატულის წაშლა

en: &Move to Trash
ka: &ნაგვის ყუთში გადატანა

en: &Paste
ka: &ჩასმა

en: &Properties
ka: &თვისებები

en: Sort By
ka: დალაგების პირობა

[ctx: @item:inmenu Sort icons manually]
en: Unsorted
ka: დაულაგებელი

[ctx: @item:inmenu Sort icons by name]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: @item:inmenu Sort icons by size]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @item:inmenu Sort icons by file type]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: @item:inmenu Sort icons by date]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: @item:inmenu Sort icons in descending order]
en: Descending
ka: დაღმავალი

[ctx: @item:inmenu Sort icons with folders first]
en: Folders First
ka: ჯერ საქაღალდეები

en: Icon Size
ka: ხატულების ზომა

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Tiny
ka: პაწაწინა

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Very Small
ka: ძალიან პატარა

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small
ka: პატარა

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small-Medium
ka: პატარა-საშუალო

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Large
ka: დიდი

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Huge
ka: უზარმაზარი

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Arrange
ka: დალაგება

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: In Columns
ka: სვეტებში

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: In Rows
ka: მწკრივებში

en: Sort Alignment
ka: დალაგების სწორება

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Left-to-Right
ka: მარცხნიდან-მარჯვნივ

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Right-to-Left
ka: მარჯვნიდან-მარცხნივ

en: Show Previews
ka: მინიატურების ჩვენება

[ctx: @item:inmenu lock icon positions in place]
en: Locked
ka: დამაგრებულია
