plasma-desktop - en to ka translation catalogue (38 entries)

en: Remove from Favorites
ka: რჩეულებიდან წაშლა

en: Add to Favorites
ka: რჩეულებში დამატება

en: On All Activities
ka: ყველა აქტივობაზე

en: On the Current Activity
ka: მიმდინარე აქტივობაზე

en: Show in Favorites
ka: რჩეულებში ჩვენება

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: General
ka: ზოგადი

[ctx: @label prefix for icon-only button]
en: Icon:
ka: ხატულა:

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
ka: არჩევა…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
ka: ხატულის გასუფთავება

[ctx: @label:listbox]
en: Show applications as:
ka: აპლიკაციების ჩვენება, როგორც:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name only
ka: მხოლოდ სახელი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description only
ka: მხოლოდ აღწერა

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name (Description)
ka: სახელი (აღწერა)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description (Name)
ka: აღწერა (სახელი)

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Behavior:
ka: ქცევა:

[ctx: @option:check]
en: Sort applications alphabetically
ka: აპლიკაციების დალაგება ანბანის მიხედვით

[ctx: @option:check]
en: Flatten sub-menus to a single level
ka: ქვემენიუების გაბრტყელება ერთ დონეზე

[ctx: @option:check]
en: Show icons on the root level of the menu
ka: ხატულების ჩვენება მენიუს ძირითად დონეზე

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Show categories:
ka: კატეგორიების ჩვენება:

[ctx: @option:check]
en: Recent applications
ka: უახლესი აპლიკაციები

[ctx: @option:check]
en: Often used applications
ka: ხშირად გამოყენებული აპლიკაციები

[ctx: @option:check]
en: Recent files
ka: უახლესი ფაილები

[ctx: @option:check]
en: Often used files
ka: ხშირად გამოყენებული ფაილები

[ctx: @label:listbox]
en: Sort items in categories by:
ka: ელემენტების კატეგორიებში დალაგების პირობა:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
ka: ახლახანს გამოყენებული

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Often used
ka: ხშირად გამოყენებული

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Search:
ka: ძებნა:

[ctx: @option:check]
en: Expand search to bookmarks, files and emails
ka: ძებნის გავრცელება სანიშნეებზე, ფაილებზე და ელფოსტაზე

[ctx: @option:check]
en: Align search results to bottom
ka: ძებნის შედეგების ძირთან სწორება

[ctx: @label prefix for a checkbox toggling Dark Mode]
en: Appearance:
ka: გარეგნობა:

[ctx: @option:check]
en: Prefer Dark Mode when available
ka: მირჩევნია მუქი რეჟიმი, როცა ის ხელმისაწვდომია

[ctx: @info:tooltip]
en: This feature uses the complementary colors from your colorscheme, which usually feature a dark background.
ka: ეს ფუნქცია იყენებს დამატებით ფერებს თქვენი ფერების სქემიდან, რომელიც, ჩვეულებრივ, მუქ ფონს შეიცავს.

[ctx: @title:group for column with app and system action grids]
en: Favorites
ka: რჩეულები

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening submenu]
en: Open category
ka: კატეგორიის გახსნა

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening app or file]
en: Launch
ka: გაშვება

[ctx: @action:inmenu launches kmenuedit]
en: Edit Applications…
ka: აპლიკაციების ჩასწორება…

[ctx: @title:group accessible name for favorite group in sidebar]
en: Favorites
ka: რჩეულები

[ctx: @info:status]
en: No matches
ka: დამთხვევების გარეშე
