kcminput - en to kn translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
kn: ಸಾ(&ಮ)ಮಾನ್ಯ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
kn: ಗುಂಡಿ ಕ್ರಮ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
kn: ಮೂಷಕ ಗಾಲಿಯ ಸುರುಳುವಿಕೆ ಯಾ 4ನೇ ಮತ್ತು 5ನೇ ಮೂಷಕ ಗುಂಡಿಗಳ ಧಿಕ್ಕನ್ನು ಬದಲಿಸಿ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
kn: ಸುರುಳು ಧಿಕ್ಕನ್ನು ತಿರುಮುರುಗಾಗಿಸು

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
kn: ಪ್ರೌಢ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
kn: ಸೂಚಿ ತ್ವರಣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
kn: ಜೋಡಿ ಕ್ಲಿಕ್ ಮಧ್ಯಂತರ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
kn: ಎಳೆತ ಪ್ರಾರಂಭ ಸಮಯ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
kn: ಎಳೆತ ಪ್ರಾರಂಭ ದೂರ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
kn: ಮಿಲಿಸೆಕೆಂಡ್

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
kn: ನೀವು ಮೂಷಕದಲ್ಲಿ ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಿ(ಉದಾ. ಬಹು-ಸಾಲು ಸಂಪಾದಕದಲ್ಲಿ) ಅದನ್ನು ಎಳೆತ ಪ್ರಾರಂಭ ಸಮಯದ ಒಳಗಾಗಿ ಸರಿಸಿದರೆ, ಎಳೆತ ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆಯನ್ನು ಮೊದಲುಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
kn: ನೀವು ಮೂಷಕದಲ್ಲಿ ಕ್ಲಿಕ್ ಮಾಡಿ ಅದನ್ನು ಎಳೆತ ಪ್ರಾರಂಭ ದೂರದಷ್ಟಾದರೂಗಿ ಸರಿಸಿದರೆ, ಎಳೆತ ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆಯನ್ನು ಮೊದಲುಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
kn: ತ್ವ&ರಣ ವಿಳಂಬ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
kn: ಪು&ನರಾವರ್ತನೆ ಅವಧಿ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
kn: ತ್ವರಣ &ಸಮಯ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
kn: &ಗರಿಷ್ಠ ವೇಗ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
kn: ಚುಕ್ಕಿ/ಸೆಕೆಂಡು

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
kn: ತ್ವರಣ (&ವ)ವೈಶಿಷ್ಟ್ಯ:

en: Mouse
kn: ಮೂಷಕ

en: Patrick Dowler
kn: ಪ್ಯಾಟ್ರಿಕ್ ಡೌಲರ್

en: Dirk A. Mueller
kn: ಡರ್ಕ ಎ. ಮ್ಯುಲ್ಲರ್

en: David Faure
kn: ಡೇವಿಡ್ ಫಾವ್೯

en: Bernd Gehrmann
kn: ಬರ್ನ್ಡ ಗೆಹರ್ಮನ್

en: Rik Hemsley
kn: ರಿಕ್ ಹೆಮ್ಸಲೇ

en: Brad Hughes
kn: ಬ್ರಾಡ್ ಯೂಜ್ಸ

en: Brad Hards
kn: ಬ್ರಾಡ್ ಹಾಡ್ಸ೯

en:  pixel |  pixels
kn[0]: ಚುಕ್ಕಿ
kn[1]: ಚುಕ್ಕಿಗಳು

en:  line |  lines
kn[0]: ಸಾಲು
