kcmkeyboard - en to ku translation catalogue (17 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
ku: Biguherîne Plana Din a Klavyeyê

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
ku: Etîket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
ku: Klavye &model:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
ku: Li virê dikarî modeleke klavyeyê hilbijêrî. Ev ji rengê klavyeya te cuda ye û li gorî modela "reqalav"ê ye. Klavyeyên modern bi komputerê re tên, bi piranî wekî modela "104-bişkojk" du bilkojkên wan ên zêde hene.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
ku: Şertên Guherandinê

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
ku: &Gerdûnî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
ku: &Sermasê

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
ku: &Pace

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
ku: Kurteriyên ji bo Guherandina Klavyeyê

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
ku: Ev kurteriya ji bo guherandina klavyeya X.orgê ye.  Her tim tenê kurteriyan diguherîne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
ku: Kurteriyên asta 3'yemîn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
ku: Kurteriyên Alternatîf:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ku: Pêşketî

en: Layout
ku: Plan

en: Variant
ku: Cudatir

en: Label
ku: Etîket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
ku: &Veke
