plasma-desktop - en to lt translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
lt: Spalvų rinkinio pavadinimas

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
lt: Failų atvėrimui naudoti vienkartį spustelėjimą

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
lt: Perjungti išvaizdos ir turinio paketą, priklausomai nuo dienos meto

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
lt: Visuotinės išvaizdos ir turinio paketas

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
lt: Visuotinės išvaizdos ir turinio paketas, papildomas

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
lt: Animacijų greitis

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
lt: Keisti visuotinį apipavidalinimą

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
lt: Visuotinis apipavidalinimas

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
lt: Apipavidalinimas:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
lt: Automatiškai

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
lt: Naudoti „%1“ dienos metu, o „%2“ nakties metu

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
lt: Daugiau išvaizdos nuostatų:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
lt: Animacijų greitis:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
lt: Lėtas

[ctx: Animation speed]
en: Instant
lt: Žaibiškas

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
lt: Spustelėjimas ant failų ar aplankų:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
lt: Juos žymės

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
lt: Vietoj to, jie bus atveriami spustelėjant du kartus

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
lt: Juos atvers

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
lt: Žymėti spustelėjant ant elemento žymėjimo žymeklio

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
lt: Daugiau elgsenos nuostatų:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
lt: Daugiausiai naudojami puslapiai:
