plasma-desktop - en to lt translation catalogue (9 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Modifying these settings can break your desktop. Only adjust these settings if you know what you are doing.
lt: Šios nuostatos reguliuoja Plasma naudojamas QtQuick nuostatas. Šių nuostatų derinimas gali sugadinti jūsų darbalaukį. Derinkite tik tuo atveju, jei žinote ką darote.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
lt: Atvaizdavimo vidinė pusė:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
lt: Automatiškai

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
lt: Programinė įranga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
lt: GL branduolio profilis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
lt: Atvaizdavimo ciklas:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
lt: Pagrindinis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
lt: Gijomis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
lt: Priverstinai
