plasma-desktop - en to lv translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
lv: Vērtība

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
lv: NOSPIESTS

[ctx: @label Button state]
en: State
lv: Stāvoklis

en: Unknown
lv: Nezināms

en: Game Controller
lv: Spēļu kontrolieris

en: Wheel
lv: Rullītis

en: Arcade Stick
lv: Arkādas svira

en: Flight Stick
lv: Lidošanas svira

en: Dance Pad
lv: Deju vadierīce

en: Guitar
lv: Ģitāra

en: Drum Kit
lv: Bungas

en: Arcade Pad
lv: Arkādas vadierīce

en: Throttle
lv: Drosele

en: Virtual
lv: Virtuāls

en: Switch Left Joy-Con
lv: „Switch“ kreisais „Joy-con“

en: Switch Right Joy-Con
lv: „Switch“ labais „Joy-con“

en: Switch Paired Joy-Con
lv: „Switch“ sapārotais „Joy-con“

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
lv: A taustiņš

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
lv: B taustiņš

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
lv: X taustiņš

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
lv: Y taustiņš

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
lv: Atpakaļ poga

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
lv: Ceļveža poga

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
lv: Starta poga

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
lv: Kreisā analogā svira

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
lv: Labā analogā svira

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
lv: Kreisā sānu poga

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
lv: Labā sānu poga

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
lv: Virzienu „augšup“ poga

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
lv: Virzienu „lejup“ poga

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
lv: Virzienu „pa kreisi“ poga

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
lv: Virzienu „pa labi“ poga

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
lv: Dažādu darbību poga

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
lv: Aizmugures poga 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
lv: Aizmugures poga 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
lv: Aizmugures poga 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
lv: Aizmugures poga 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
lv: Skārienjutīgā poga

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
lv: Nezināma

en: Invalid button value
lv: Nederīga pogas vērtība

en: Not a controller
lv: Nav spēļu kontroliera

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
lv: Atļaut izmantot kā peles rādītāju un tastatūru

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
lv: Atļaut spēļu kontrolierim „Plasma“ darbvirsmā un ārpus spēlēm darboties kā peles rādītājam un tastatūrai.<nl/><nl/>Spēles kontrolieri vienmēr varēs izmantot.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
lv: Nav atrasti spēļu kontrolieri

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
lv: Pievienojiet vadu vai bezvadu kontrolieri

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
lv: Kontroliera izmantošanas laikā sistēma var automātiski iesnaudināties vai bloķēt ekrānu. Apsveriet to manuāli bloķēt, kad izmantojat kontrolieri, vai arī ieslēdziet automātisku bloķēšanu, atļaujot ierīci izmantot kā peles rādītāju un tastatūru.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
lv: Ierīce:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
lv: Ierīces tips:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
lv: Kontroliera tips:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
lv: Savienojuma tips:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
lv: Kreisā pozīcija:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
lv: Labā pozīcija:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
lv: Pogas:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
lv: Asis:
