joystick - en to mk translation catalogue (41 entries)

en: Calibration
mk: Калибрација

en: Next
mk: Следно

en: Please wait a moment to calculate the precision
mk: Ве молиме почекајте еден момент за да се пресмета прецизноста

en: (usually X)
mk: (обично X)

en: (usually Y)
mk: (обично Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
mk: <qt>Калибрацијата се подготвува да го провери опсегот на вредности кои ги дава вашиот уред.<br /><br />Ве молиме поместете ја <b>оската %1 %2</b> на вашиот уред во <b>минималната</b> позиција.<br /><br />Притиснете кое било копче на уредот или кликнете на копчето „Следно“ за да продолжите со наредниот чекор.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
mk: <qt>Калибрацијата се подготвува да го провери опсегот на вредности кои ги дава вашиот уред.<br /><br />Ве молиме поместете ја <b>оската %1 %2</b> на вашиот уред во <b>средната</b> позиција.<br /><br />Притиснете кое било копче на уредот или кликнете на копчето „Следно“ за да продолжите со наредниот чекор.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
mk: <qt>Калибрацијата се подготвува да го провери опсегот на вредности кои ги дава вашиот уред.<br /><br />Ве молиме поместете ја <b>оската %1 %2</b> на вашиот уред во <b>максималната</b> позиција.<br /><br />Притиснете кое било копче на уредот или кликнете на копчето „Следно“ за да продолжите со наредниот чекор.</qt>

en: Communication Error
mk: Грешка во комуникацијата

en: You have successfully calibrated your device
mk: Вие успешно го калибриравте вашиот уред

en: Calibration Success
mk: Успех при калибрација

en: Value Axis %1: %2
mk: Вредност на оска %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
mk: Уредот %1 не можеше да биде отворен: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
mk: Уредот %1 не е џојстик.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
mk: Не можам да најдам верзија на управувачот од кернелот за џојстикот %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
mk: Моментално активниот управувач за кернел верзија (%1.%2.%3) не е истиот за кој што е преведен овој модул (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
mk: Не можам да најдам број на копчиња за џојстик-уредот %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
mk: Не можам да најдам број на оски за џојстик-уредот %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
mk: Не можам да најдам вредности за калибрација за џојстик-уредот %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
mk: Не можам да вратам вредности за калибрација за џојстик-уредот %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
mk: Не можам да иницијализирам вредности за калибрација за џојстик-уредот %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
mk: Не можам да применам вредности за калибрација за џојстик-уредот %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
mk: интерна грешка - код %1 непознат

en: KDE Joystick Control Module
mk: KDE Контролен модул за џојстик

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
mk: KDE Модул од „Системски поставувања“ за тестирање на џојстици

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
mk: <h1>Џојстик</h1>Овој модул ви помага да проверите дали Вашиот џојстик работи исправно.<br />Ако дава погрешни вредности за оските, може да се обидете да го решите ова со калибрација.<br />Овој модул пробува да ги најде сите достапни уреди за џојстици со проверување на /dev/js[0-4] и /dev/input/js[0-4]<br /> Ако имате уште некој уред, внесете го во комбо полето.<br />Листата „Копчиња“ ја покажува состојбата на копчињата на Вашиот џојстик а листата „Оски“ ги покажува моменталните вредности за сите оски.<br />ЗАБЕЛЕШКА: моменталниот управувач на уреди во Линукс (кернел 2.4, 2.6) може да препознае само <ul><li>џојстик со 2 оски, 4 копчиња</li><li>џојстик со 3 оски, 4 копчиња</li><li>џојстик со 4 оски, 4 копчиња</li><li>Saitek Cyborg 'дигитални' џојстици</li></ul>(За детали проверете во вашиот Линукс source/Documentation/input/joystick.txt)

en: Device:
mk: Уред:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
mk: Позиција:

en: Show trace
mk: Покажи трага

en: PRESSED
mk: ПРИТИСНАТО

en: Buttons:
mk: Копчиња:

en: State
mk: Состојба

en: Axes:
mk: Оски:

en: Value
mk: Вредност

en: Calibrate
mk: Калибрирај

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
mk: Нема автоматски пронајден џојстик на овој компјутер.<br />Беа направени проверки во /dev/js[0-4] и /dev/input/js[0-4].<br />Ако знаете дека има прикачен џојстик, внесете го коректниот уред.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
mk: Даденото име на уред не е валидно (не содржи /dev).
    Изберете уред од листата или
    внесете уред, како /dev/js0.

en: Unknown Device
mk: Непознат уред

en: Device Error
mk: Грешка во уредот

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
mk: <qt>Калибрацијата се подготвува да ја провери прецизноста.<br /><br /><b>Ве молиме поместете ги сите оски во нивната средна позиција и повеќе не го допирајте џојстикот.</b><br /><br />Кликнете на Во ред за да ја започнете калибрацијата.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
mk: Вратени се сите вредности за калибрација за џојстик-уредот %1.
