kcmkonq - en to mk translation catalogue (17 entries)

en: Desktop
mk: Површина

en: Documents
mk: Документи

en: Downloads
mk: Симнувања

en: Music
mk: Музика

en: Pictures
mk: Слики

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
mk: <h1>Патеки</h1>
    Овој модул Ви овозможува да изберете каде во датотечниот систем треба да се складираат датотеките од вашата работна површина.
    Користете ја опцијата „Што е ова?“ (Shift+F1) за да добиете помош за специфичните опции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
mk: Патека до површината:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
mk: Оваа папка ги содржи сите датотеки што ги гледате на вашата површина. Ако сакате, може да ја промените локацијата на папката и тогаш нејзината содржина автоматски ќе се премести на новата локација.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
mk: Патека до документите:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
mk: Оваа папка ќе се користи како стандардна папка во која ќе се снимаат и од која ќе се вчитуваат документи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
mk: Патека до симнувањата:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
mk: Оваа папка ќе се користи како стандардна папка за зачувување на вашите симнувања.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
mk: Оваа папка ќе се користи како стандардна папка во која ќе се зачувуваат филмови.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
mk: Патека до слики:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
mk: Оваа папка ќе се користи како стандардна папка во која ќе се зачувуваат слики.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
mk: Патека до музика:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
mk: Оваа папка ќе се користи како стандардна папка во која ќе се зачувува музика.
