kcmkeyboard - en to mk translation catalogue (23 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
mk: Префрли во следниот распоред на тастатура

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
mk: Натпис:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
mk: Тука може да изберете модел на тастатура. Ова поставување е независно од Вашиот распоред на тастатура и се однесува на „хардверскиот“ модел, т.е. на начинот на кој е произведена вашата тастатура. Модерните тастатури обично доаѓаат со две дополнителни копчиња и се познати како модели со 104 копчиња. Изберете го тој модел ако не знаете точно каков вид тастатура имате.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
mk: Ако изберете политика на менување „Апликација“ или „Прозорец“, менувањето на распоредот на тастатурата ќе влијае само на активната апликација или прозорец.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
mk: Политика на менување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
mk: &Глобална

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
mk: &Работна површина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
mk: &Апликација

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
mk: &Прозорец

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
mk: Ова е кратенка за менување распореди со која ракува X.org. Таа дозволува кратенки само со модификатори.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
mk: Кратенки за трето ниво:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
mk: Ова е кратенка за префрлање на трето ниво од активниот распоред (ако има таков). Со неа ракува X.org. Таа дозволува кратенки само со модификатори.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
mk: Алтернативна кратенка:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
mk: Напредно

en: Layout
mk: Распоред

en: Variant
mk: Варијанта

en: Label
mk: Натпис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
mk: Вкл&учи го

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
mk: Остави &го непроменето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
mk: &Брзина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
mk: Ако е поддржана, оваа опција ви овозможува да ја поставите паузата после која притиснатото копче ќе почне да генерира знаци. Опцијата „Брзина на повторување“ ја контролира фреквенцијата на овие знаци.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
mk: Ако е поддржана, оваа опција ви овозможува да ја поставите брзината со која се генерираат знаци додека е притиснато копче.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
mk: &Пауза:
