kcminput - en to mk translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
mk: <h1>Глушец</h1> Овој модул ви овозможува да изберете различни опции за начинот на кој работи вашиот уред за покажување. Уредот за покажување може да биде глушец, топка, или некој друг уред кој ја врши истата функција.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
mk: &Општо

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
mk: Ако сте левораки, можеби претпочитате да ги замените функциите на левите и десните копчиња на вашиот уред за покажување со избирање на опцијата „Леворак“. Ако вашиот уред за покажување има повеќе од две копчиња, тогаш се менуваат само тие што имаат функција на леви и десни. На пример ако имате глушец со три копчиња, тогаш промената нема ефект врз средното копче.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
mk: Редослед на копчиња

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
mk: За де&сна рака

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
mk: За лева ра&ка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
mk: Ја менува насоката на движење за тркалцето на глушецот или за четвртото и петтото копче на глушецот.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
mk: С&врти ја насоката на движење

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
mk: Напредно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
mk: Забрзување на покажувачот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
mk: Праг на покажувачот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
mk: Интервал за двоен клик:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
mk: Најмало време за влечење:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
mk: Најмало растојание за влечење:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
mk: Тркалцето движи за:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
mk: <p>Оваа опција ви овозможува да го смените односот помеѓу растојанието кое го поминува покажувачот на екранот и релативното движење на самиот физички уред (кој може да биде глушец, топка, или некој друг покажувачки уред.)</p><p> Висока вредност за забрзувањето ќе предизвика големи движења на покажувачот на екранот дури и кога правите мали движења со физичкиот уред. Избирањето на високи вредности ќе предизвика покажувачот да лета по екранот и со тоа да биде тешко да се контролира истиот.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
mk: <p>Прагот е најмалото растојание кое мора да го мине покажувачот на екранот, пред да настапи забрзувањето. Ако движењето е помало од прагот, покажувачот ќе се движи како забрзувањето да е 1X.</p><p> Така, кога правите мали движења со физичкиот уред, нема никакво забрзување, со што имате зголемена контрола над покажувачот. Со поголеми движења на физичкиот уред, можете брзо да го движите покажувачот до различни делови на екранот.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
mk: Интервалот за двојно кликање е максималното време (во милисекунди) помеѓу два клика на глушецот кое што ги прави во двоен клик. Ако вториот клик се случи подоцна од овој временски интервал, двата се сметаат како посебни единечни кликови.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
mk: Ако кликнете со глушецот (на пр. во повеќелиниски уредувач) и почнете да го движите во рамките на времето за влечење, ќе се иницира операција на влечење.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
mk: Ако кликнете со глушецот и го придвижите на најмалото растојание за влечење, ќе се иницира операција на влечење.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
mk: Ако го користите тркалцето на глушецот, оваа вредност утврдува колку линии ќе се поместуваат со секое движење на тркалцето. Забележете дека ако овој број го надмине бројот на видливи линии, истиот ќе биде игнориран и движењето на тркалцето ќе се смета како движење со page up/down.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
mk: Д&вижи го глушецот со тастатура (користејќи ја нумеричката тастатура)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
mk: Доцнење на з&абрзување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
mk: Интервал на повто&рување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
mk: Вр&еме на забрзување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
mk: &Максимална брзина:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
mk:  пиксели/сек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
mk: &Профил на забрзување:

en: Mouse
mk: Глушец

en:  pixel |  pixels
mk[0]:  пиксел
mk[1]:  пиксели
mk[2]:  пиксели

en:  line |  lines
mk[0]:  линија
mk[1]:  линии
mk[2]:  линии
