joystick - en to mr translation catalogue (35 entries)

en: Calibration
mr: कॅलिब्रेशन

en: Next
mr: पुढचे

en: Please wait a moment to calculate the precision
mr: सूक्ष्मता गणनेकरिता थोडा वेळ थांबा

en: (usually X)
mr: (सहसा X)

en: (usually Y)
mr: (सहसा Y)

en: Communication Error
mr: संवाद त्रुटी

en: You have successfully calibrated your device
mr: तुम्ही यशस्वीरित्या साधन कॅलिब्रेट केले

en: Calibration Success
mr: कॅलिब्रेशन यश

en: Value Axis %1: %2
mr: अक्ष मूल्य %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
mr: दिलेले साधन %1 उगडले जाऊ शकत नाही: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
mr: दिलेले साधन %1 जॉयस्टीक नाही.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
mr: जॉयस्टीक साधन %1 करिता कर्नल ड्राइव्हर आवृत्ती प्राप्त झाली नाही: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
mr: वर्तमान कार्यरत कर्नल ड्राइव्हर आवृत्ती (%1.%2.%3), (%4.%5.%6) करिता कंपाईल केले गेलेले विभाग नाही.

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
mr: जॉस्टीक साधन %1 करिता बटनची संख्या प्राप्त करू शकत नाही: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
mr: जॉस्टीक साधन %1 करिता आसची संख्या प्राप्त करू शकत नाही: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
mr: जॉस्टीक साधन %1 करिता कॅलिब्रेशनची संख्या प्राप्त करू शकत नाही: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
mr: जॉयस्टीक साधन %1 करिता कॅलिब्रेशनची संख्या पुन्हस्थापित करू शकत नाही: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
mr: जॉस्टीक साधन %1 करिता कॅलिब्रेशनची संख्या प्रारंभ करू शकत नाही: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
mr: जॉस्टीक साधन %1 करिता कॅलिब्रेशनची संख्या लागू करू शकत नाही: %2

en: internal error - code %1 unknown
mr: आंतरिक त्रुटी - कोड %1 अपरिचीत

en: KDE Joystick Control Module
mr: केडीई Joystick नियंत्रण विभाग

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
mr: जॉयस्टीकची चाचणी करिता केडीई प्रणाली संयोजना विभाग

en: Device:
mr: साधन:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
mr: स्थिती:

en: Show trace
mr: निशाण दर्शवा

en: PRESSED
mr: दाबले

en: Buttons:
mr: बटन:

en: State
mr: स्थिती

en: Axes:
mr: आस:

en: Value
mr: मूल्य

en: Calibrate
mr: कॅलिब्रेट

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
mr: दिलेले साधन नाव अवैध आहे (/dev समाविष्टीत नाही).
    कृपया यादी पासून साधन निवडा किंवा 
    साधन फाईल दाखल करा, उदाहरणार्थ /dev/js0.

en: Unknown Device
mr: अपरिचीत साधन

en: Device Error
mr: साधन त्रुटी

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
mr: जॉयस्टीक साधन %1 करिता सर्व कॅलीब्रेशन मूल्य पुन्हस्थापित केले.
