kcmkeyboard - en to mr translation catalogue (41 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
mr: पुढील कळफलक रचनेवर जा

en: Switch keyboard layout to %1
mr: %1 या कळफलक रचनेवर जा

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
mr: रचना जोडा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
mr: शॉर्टकट :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
mr: लेबल :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
mr: पूर्वावलोकन

en: KDE Keyboard Control Module
mr: केडीई कळफलक नियंत्रण विभाग

en: (c) 2010 Andriy Rysin
mr: (c) 2010 आंद्रिय रायसिन

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
mr: <h1>कळफलक</h1> हा नियंत्रण विभाग कळफलक परिमाण व रचना संयोजीत करण्याकरिता वापरला जाऊ शकतो.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
mr: हार्डवेअर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
mr: कळफलक प्रकार (&M):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
mr: रचना

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
mr: बदलण्याचे धोरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
mr: जागतिक (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
mr: डेस्कटॉप (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
mr: अनुप्रयोग (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
mr: चौकट (&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
mr: रचना बदलण्याकरिता शॉर्टकट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
mr: मुख्य शॉर्टकट्स :

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
mr: काही नाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
mr: तिसऱ्या पातळीचे शॉर्टकट्स :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
mr: वैकल्पिक शॉर्टकट :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
mr: रचना संयोजीत करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
mr: जोडा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
mr: काढून टाका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
mr: वर हलवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
mr: खाली हलवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
mr: अतिरिक्त रचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
mr: मुख्य रचना संख्या :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
mr: प्रगत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
mr: कळफलक पर्याय संयोजीत करा (&C)

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
mr: अपरिचीत

[ctx: layout map name]
en: Map
mr: नकाशा

[ctx: variant]
en: Default
mr: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
mr: चाचणी क्षेत्र :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
mr: कळफलक रीपीट व क्लिक आवाज यांची चाचणी घेतो. (बदल लागू करण्यास विसरु नका)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
mr: चालू करा (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
mr: बदल करू नका (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
mr: दर (&R):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
mr:  रीपीट / सेकंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
mr: विलंब (&D):
