kcminput - en to nb translation catalogue (34 entries)

en: Developer
nb: Utvikler

en: Device:
nb: Enhet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
nb: <h1>Mus</h1>Med denne modulen kan du velge hvordan pekeredskapet skal virke. Istedenfor mus har du kanskje en styrekule eller annet utstyr som utfører en lignende funksjon.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
nb: &Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
nb: Hvis du er venstrehendt, så kanskje du foretrekker å bytte funksjonene til venstre og høyre knapp på pekeredskapet ditt ved å velge «venstrehendt». Hvis pekeredskapet ditt har mer enn to knapper vil bare funksjonene på venstre og høyre knapp bli påvirket. F.eks. vil den midterste knappen på en treknappers mus forbli uendret.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
nb: Knapperekkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
nb: Høyrehend&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
nb: &Venstrehendt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
nb: Snu rulleretningen for musehjulet eller 4. og 5. museknapp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
nb: Om&vendt rulleretning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
nb: Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
nb: Pekerakselerasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
nb: Pekerterskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
nb: Dobbeltklikkintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
nb: Starttid for draoperasjoner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
nb: Startavstand for draoperasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
nb: Musehjulet ruller med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
nb: <p>Dette valget gir deg mulighet til å endre sammenhengen mellom avstanden musepekeren flyttes på skjermen og den fysiske enheten (som kan være en mus, styrekule eller et annet pekeredskap).</p><p>En høy akselerasjonsverdi vil føre til at musepekeren flytter seg langt selv om du bare gjør små bevegelser med musa. Hvis du velger veldig høye verdier kan det føre til at musepekeren flyr over skjermen og gjør det vanskelig å styre den.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
nb: <p>Terskelen er den minste avstanden musepekeren må flyttes på skjermen før akselerasjon trer i kraft. Hvis den blir flyttet en kortere avstand enn terskelen, vil pekeren flytte seg som om akselerasjonen var satt til 1X.</p><p>Det betyr at det ikke vil skje noe hvis du flytter musa veldig lite. Dette gir stor kontroll over musepekeren. Med større bevegelser kan du raskt flytte pekeren til andre deler av skjermen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
nb: Dobbeltklikkintervall er den lengste tiden (i millisekunder) mellom to museklikk som gjør dem til et dobbeltklikk. Hvis det andre klikket skjer etter dette tidspunktet, vil de bli oppfattet som to enkeltklikk.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
nb:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
nb: Hvis du klikker med en museknapp (f.eks. i et skriveprogram med flere linjer) og begynner å flytte musa før starttiden er over, så vil en draoperasjon settes i gang.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
nb: Hvis du klikker med musepekeren og drar musa mer enn startavstanden, settes en draoperasjon i gang.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
nb: Hvis du bruker en mus med rullehjul, kan du her velge hvor mange linjer teksten skal flytte seg når du ruller på hjulet. Legg merke til at dersom dette tallet er større enn antall synlige linjer, så blir teksten i stedet bare flyttet en side fram eller tilbake.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
nb: Flytt &musepekeren med det numeriske tastaturet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
nb: &Akselerasjonsforsinkelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
nb: R&epetisjonsintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
nb: Akselerasjons&tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
nb: &Høyeste fart:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
nb:  piksler/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
nb: Akselerasjons&profil:

en: Mouse
nb: Mus

en:  pixel |  pixels
nb[0]:   piksel
nb[1]:  piksler

en:  line |  lines
nb[0]:   linje
nb[1]:  linjer
