plasma-desktop - en to nb translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
nb: Navn på fargeoppsett

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
nb: Enkeltklikk for å åpne filer

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
nb: Bytt tema basert på klokkeslettet

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
nb: Globalt tema for utseende og atferd

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
nb: Globalt tema for utseende og atferd, alternativ

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
nb: Animasjonshastighet

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
nb: Bytt tema globalt

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
nb: Globalt tema

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
nb: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
nb: Automatisk

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
nb: Bruk «%1» på dagen og «%2» på natta

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
nb: Flere innstillinger for utseende:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
nb: Animasjonshastighet:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
nb: Sakte

[ctx: Animation speed]
en: Instant
nb: Med en gang

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
nb: Trykk på filer og mapper:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
nb: Merker dem

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
nb: Åpne bare med dobbeltklikking

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
nb: Åpner dem

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
nb: Merk element ved å trykke på markeringsikonet

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
nb: Flere innstillinger for programatferd:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
nb: Mest brukte sider:
