kcminput - en to nds translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
nds: <h1>Muus</h1> Mit dit Moduul kannst Du en Reeg Optschonen fastleggen, wodennig Dien Wiesreedschap arbeidt. Dien Wiesreedschap kann en Muus wesen, man ok en Treckball oder en anner Hardware, de de sülve Funkschoon övernimmt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
nds: &Allgemeen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
nds: Wenn Du en Linkepoot büst, wullt Du villicht de Funkschonen vun den rechten un linken Knoop vun de Wiesreedschap tuschen. Dat geiht, wenn Du de "Linkepoot"-Optschoon aktiveerst. Wenn de Reedschap mehr as twee Knööp hett, warrt dat bloots op de Funkschoon "rechte / linke Knoop" anwendt. Wenn Du also en Muus mit dree Knööp hest, blifft de Middelknoop as he is.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
nds: Knööp spegeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
nds: &Rechtepoot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
nds: &Linkepoot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
nds: De Richt vun't Rullen för dat Muusrad oder den 4. un 5. Muusknoop ümdreihn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
nds: Rullr&icht ümdreihn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
nds: Verwiedert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
nds: Wieser beslünigen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
nds: Wieser-Süll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
nds: Dubbelklick-Tiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
nds: Starttiet för't Trecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
nds: Treck-Startstreek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
nds: Muusrad rullt üm:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
nds: <p>Mit disse Optschoon kannst Du instellen, wo wiet de Wieser sik beweegt, wenn Du de Muus (oder wat Du as Wiesreedschap bruukst) beweegst.</p><p> En hoge Weert föhrt to lange Bewegen vun den Wieser op den Schirm, ok wenn Du Dien Reedschap bloots en lütt beten beweegst. Bannig hoge Weerten föhrt dor to, dat de Wieser bloots noch so över den Schirm flüggt un nich mehr eenfach to kuntrulleren is.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
nds: <p>Dat Wieser-Süll is de gröttste Stremel, över den Du den Wieser bewegen kannst, ahn de Beslünigen to aktiveren. Wenn de Bewegen lütter is, beweegt sik de Wieser, as wenn de Beslünigen 1 weer.</p><p>Wenn Du also lütte Bewegen mit de Wieserreedschap maakst, warrt de Wieser op den Schirm nich gau, wat Di beter Kuntrull över den Wieser gifft, man wenn Du grötter Bewegen maakst, kannst Du den Wieser bannig fix över den Schirm bewegen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
nds: De Dubbelklick-Tiet is de gröttste Tiet (in Millisekunnen), de för en Dubbelklick twischen de twee Klicks liggen dörv. Wenn en längere Tiet dor twischen liggt, warrt se as twee enkelte Klicks ansehn.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
nds:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
nds: Wenn Du mit de Muus klickst un binnen de Starttiet den Wieser beweegst, warrt en Treck-Akschoon start (Dregen un Droppen).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
nds: Wenn Du mit de Muus klickst un den Wieser wieder as disse Streek beweegst, warrt en Treck-Akschoon start (Dregen un Droppen).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
nds: Wenn Du dat Rad vun en Muus bruukst, gifft dit de Tall vun Regen an, de för elk Radbewegen op- oder daalrullt warrt. Beacht bitte dit: Wenn de Tall grötter is as de Tall vun sichtbor Regen, warrt se ignoreert un as SietRop/SietDaal behannelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
nds: &Muus mit de Tastatuur bewegen (Tallenblock)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
nds: Beslünigenp&aus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
nds: W&edderhaaltiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
nds: Beslünigen&tiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
nds: Ma&ximaal Gauheit:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
nds:  Pixels/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
nds: Beslünigen&profil:

en: Mouse
nds: Muus

en:  pixel |  pixels
nds[0]:  Pixel
nds[1]: Pixels

en:  line |  lines
nds[0]:  Reeg
nds[1]:  Regen
