kcmkonq - en to nl translation catalogue (24 entries)

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Documents
nl: Documenten

en: Music
nl: Muziek

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: Videos
nl: Video's

en: Public
nl: Publiek

en: Templates
nl: Sjablonen

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
nl: <h1>Paden</h1>
    In deze module kunt u bepalen waar de bestanden op uw bureaublad zullen worden opgeslagen.
    Gebruik de "Wat is dit?" (Shift+F1) om meer info over een specifieke optie te krijgen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
nl: Bureaubladpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
nl: Deze map bevat alle bestanden die zich op uw bureaublad bevinden. Als u wilt kunt u de locatie hiervan wijzigen. De inhoud van het bureaublad verhuist dan automatisch mee naar de nieuwe locatie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
nl: Documentenpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om documenten uit te laden of in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
nl: Downloadpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om gedownloade documenten in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
nl: Pad naar video's:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om films uit te laden of in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
nl: Afbeeldingenpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om afbeeldingen uit te laden of in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
nl: Muziekpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om muziek uit te laden of in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
nl: Publiekpad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om uit publieke gedeelde mappen te laden of er in op te slaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
nl: Pad voor sjablonen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
nl: Deze map wordt standaard gebruikt om sjablonen uit te laden of in op te slaan.
