kcmsmserver - en to nl translation catalogue (25 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
nl: <h1>Sessiebeheerder</h1>U kunt hier de sessiebeheerder instellen. Dit omvat het instellen van opties, zoals of het afmelden zal worden bevestigd, of de sessie zal worden opgeslagen bij het afmelden, en of de computer standaard zal worden uitgeschakeld als u de sessie beëindigt.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
nl: Het systeem moet opnieuw gestart worden alvorens handmatig opslaan van sessie actief wordt.

en: Restart
nl: Opnieuw starten

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
nl: Verzoek om te herstarten naar firmware setup is mislukt: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
nl: De volgende keer dat de computer wordt herstart zal het naar het UEFI setup scherm gaan.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
nl: De volgende keer dat de computer wordt herstart zal het naar het firmware setup scherm gaan.

en: Restart Now
nl: Nu herstarten

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
nl: Afmeldscherm

en: Show:
nl: Tonen:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
nl: Wanneer deze instelling aan is gezet zal het scherm voor afmeldbevestiging getoond worden wanneer u zich afmeld, systeem afsluiten, herstarten, de aanknop indrukt of klikt op knoppen of menu-items met label <interface>Verlaten…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
nl: Sessie herstellen

en: On login, launch apps that were open:
nl: Bij aanmelden, start toepassingen die open waren:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
nl: Bij laatste afmelding

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
nl: Wanneer de sessie handmatig was opgeslagen

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
nl: Een knop <interface>Sessie opslaan</interface> zal in het menu <interface>Toepassingenstarter</interface> verschijnen. Wanneer u er op klikt, zal Plasma de toepassingen onthouden die open waren en ze herstellen bij de volgende keer aanmelden. Klik er nog eens op om de set van onthouden toepassingen te vervangen.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
nl: Met een lege sessie opstarten

en: Ignored applications:
nl: Genegeerde toepassingen:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
nl: Schrijf de uitvoeringsnamen van toepassingen hier (gescheiden door komma's of dubbele punten, bijvoorbeeld 'xterm:konsole' of 'xterm,konsole') om te voorkomen dat ze automatisch starten samen met andere sessie-herstel toepassingen.

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
nl: Na volgende herstart:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
nl: Het UEFI setup-scherm starten

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
nl: Het firmware setup-scherm starten

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
nl: Afmelden bevestigen

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
nl: Standaard afmeldoptie

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
nl: Bij aanmelden

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
nl: Uit te sluiten toepassingen van sessie
