plasma-desktop - en to nl translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
nl: Naam kleurenschema

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
nl: Enkele klik om bestanden te openen

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
nl: Het pakket met uiterlijk en gedrag wisselen afhankelijk van de tijd tijdens de dag

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
nl: Look and feel thema

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
nl: Alternatief look and feel thema

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
nl: Animatiesnelheid

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
nl: Globaal thema wijzigen

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
nl: Globaal thema

en: Theme:
nl: Thema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
nl: Automatisch

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
nl: Gebruik “%1” gedurende de dag en “%2” 's nachts

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
nl: Meer inst. voor uiterlijk:

en: Animation speed:
nl: Animatiesnelheid:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
nl: Traag

[ctx: Animation speed]
en: Instant
nl: Onmiddellijk

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
nl: Klik op bestand of map:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
nl: Selecteren

en: Open by double-clicking instead
nl: In plaats daarvan door dubbelklikken openen

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
nl: Openen

en: Select by clicking on item's selection marker
nl: Selecteer door te klikken op de selectiemarkering van het item

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
nl: Meer inst. voor gedrag:

en: Most used pages:
nl: Meest gebruikte pagina's:
