plasma-desktop - en to nl translation catalogue (79 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
nl: Starten

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
nl: Vensterbeheer

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
nl: Plasma-werkruimte

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
nl: Fout bij opslaan van sneltoets %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
nl: Fout tijdens toevoegen van %1, er lijken geen acties te zijn.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
nl: Fout bij communicatie met de globale sneltoetsservice

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
nl: Communiceren met de globale daemon voor sneltoetsen is mislukt

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
nl: Sneltoets <shortcut>%1</shortcut> is al toegekend aan de algemene actie %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Wilt u het opnieuw toekennen aan %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
nl: Sneltoets <shortcut>%1</shortcut> is al toegekend aan actie <interface>%2</interface> van <application>%3</application>.<nl/><nl/>Het opnieuw toekennen aan actie <interface>%4</interface> van <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
nl: Sneltoetsconflict oplossen

[ctx: @action:button]
en: Reassign
nl: Opnieuw toewijzen

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Navigation
nl: Navigatie

en: View
nl: Beeld

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @title:group list section name]
en: Applications
nl: Toepassingen

[ctx: @title:group list section name]
en: Commands
nl: Commando's

[ctx: @title:group list section name]
en: System Services
nl: Systeemservices

[ctx: @title:group list section name]
en: Common Actions
nl: Veel gebruikte acties

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
nl: Importeren…

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
nl: Sneltoetsschema importeren

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
nl: Exporteren annuleren

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
nl: Exporteren…

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
nl: Sneltoetsschema exporteren

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
nl: Toepassing…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
nl: Nieuwe toepassing toevoegen

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
nl: Commando of script…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
nl: Nieuw commando of scrip toevoegen

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
nl: Kan schema niet exporteren wanneer er niet opgeslagen wijzigingen zijn

[ctx: @info:usagetip]
en: Select the components below that should be included in the exported scheme
nl: Hieronder de componenten selecteren die meegenomen zouden moeten worden in het geëxporteerde schema

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
nl: Exporteren

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
nl: %1 exporteren

[ctx: @action:button %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
nl: Commando voor %1 bewerken

[ctx: @action:button %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
nl: Alle sneltoetsen voor %1 verwijderen

[ctx: @action:button]
en: Undo deletion
nl: Verwijdering ongedaan maken

[ctx: @info:status placeholdermessage]
en: No items matched the search terms
nl: Geen items komen overeen met de zoektermen

[ctx: @info]
en: These shortcuts will be deleted when changes are applied.
nl: Deze sneltoetsen zullen verwijderd worden wanneer wijzigingen worden toegepast.

[ctx: @action:button]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: @action:button]
en: Undo deleting shortcuts
nl: Verwijdering van sneltoetsen ongedaan maken

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage]
en: Select an item from the list to view its shortcuts here
nl: Kies een item uit de lijst om de sneltoets te bekijken

[ctx: @title:window dialog]
en: Export Shortcut Scheme
nl: Sneltoetsschema exporteren

[ctx: @title:window dialog]
en: Import Shortcut Scheme
nl: Sneltoetsschema importeren

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
nl: Sneltoetsschema (*.kksrc)

[ctx: @title:window dialog]
en: Edit Command
nl: Commando bewerken

[ctx: @title:window dialog]
en: Add Command
nl: Commando toevoegen

[ctx: @action:button in dialog, save changes to custom command]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: @action:button in dialog, add entry as new custom command]
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
nl: Opdracht opslaan

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
nl: Commando toevoegen

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter a command or choose a script file:
nl: Voer een commando in of kies een scriptbestand:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
nl: Commando:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
nl: Opdracht

[ctx: @action:button]
en: Choose…
nl: Kiezen…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
nl: Kies een scriptbestand

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
nl: Naam:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
nl: Naam hier invoeren

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
nl: Kies een scriptbestand

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
nl: Scriptbestanden (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

[ctx: @label:listbox regarding 'shortcut schemes']
en: Select the scheme to import:
nl: Het te importeren schema selecteren:

[ctx: @item:inlistbox regarding 'shortcut schemes']
en: Custom Scheme
nl: Aangepast schema

[ctx: @action:button]
en: Select File…
nl: Bestand selecteren…

[ctx: @action:button import shortcut scheme]
en: Import
nl: Importeren

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
nl: Bestand met sneltoetsenschema selecteren

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
nl: Sneltoetsschema toevoegen

[ctx: @action:button Collapse shortcuts view]
en: Collapse
nl: Invouwen

[ctx: @action:button]
en: Expand to configure shortcuts
nl: Uitvouwen om sneltoetsen te configureren

[ctx: @info:whatsthis accessible name %1 is shortcut label (not sequence)]
en: Editing shortcut: %1
nl: Sneltoets wordt bewerkt: %1

[ctx: @info:status]
en: No active shortcuts
nl: Geen actieve sneltoetsen

[ctx: @title:column %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
nl[0]: Standaard sneltoets
nl[1]: Standaard sneltoetsen

[ctx: @label for shortcut with no default bindings]
en: No default shortcuts
nl: Geen standaard sneltoetsen

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is enabled.
nl: Standaard sneltoets %1 is ingeschakeld

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is disabled.
nl: Standaard sneltoets %1 is uitgeschakeld

[ctx: @title:column]
en: Custom shortcuts
nl: Aangepaste sneltoetsen

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
nl: Sneltoets verwijderen

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
nl: Toevoegen…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
nl: Aangepaste sneltoets toevoegen

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
nl: Vangen van sneltoets annuleren
