plasma-desktop - en to nl translation catalogue (99 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
nl: Geen

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
nl: Geen

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
nl: Linker muisknop

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
nl: Rechter muisknop

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
nl: Middelste muisknop

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
nl: Gedefinieerd door toepassing

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
nl: Penknop %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
nl: Draaiwiel

en: Default
nl: Standaard

en: Portrait
nl: Portret

en: Landscape
nl: Landschap

en: Inverted Portrait
nl: Omgekeerd portret

en: Inverted Landscape
nl: Omgekeerd landschap

en: Follow the Current Screen
nl: Het huidige scherm volgen

en: All Screens
nl: Alle schermen

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
nl: Uitrekken en vullen

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
nl: Beeldverhouding behouden en laten passen

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
nl: Op gedeelte weergeven

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
nl: Penknop %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
nl: penknop %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
nl: Actie voor kiesschijf/ringtoon selecteren

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
nl: Actie voor knop selecteren

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
nl: Kies welke actie genomen zal worden bij draaien van %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
nl: Kies welke actie genomen zal worden bij indrukken van %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
nl: Aan toepassing doorschuiven

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
nl: Toetsenbordtoets verzenden

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
nl: Toetsenbordtoetsen verzenden

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
nl: Muisknopklik verzenden

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
nl: Penknop verzenden

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
nl: Acteer als muiswiel

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
nl: Niets doen

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
nl: Deze tabletknop wordt door gestuurd naar de toepassing met focus, die kan beslissen hoe ermee te handelen.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
nl: Omhoog:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
nl: Omlaag:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
nl: Snelheid:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
nl: Linker muisklik

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
nl: Middel-klik

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
nl: Rechter-klik

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
nl: Knop 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
nl: Knop 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
nl: Knop 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
nl: Acteer als een muiswiel op een muis.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
nl: Deze knop is uitgeschakeld en zal niets doen.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
nl: Penkalibratie

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
nl: Tik opnieuw op de doelen om de nieuwe kalibratie te bevestigen.<nl/><nl/><b>Zal naar de standaard kalibratie teruggaan in %1 seconden tenzij verdere actie is genomen.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
nl: Kalibratie is voltooid en opgeslagen.<nl/><nl/>Verfijn de kalibratie verder of sluit het venster.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
nl: Tik op het centrum van elk doel.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
nl: Bestaande kalibratie verfijnen

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
nl: Reset en opnieuw beginnen

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
nl: Kalibratie vanaf het begin

[ctx: @action:button]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
nl: Op scherm weergeven:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
nl: Oriëntatie:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
nl: Niet van toepassing

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
nl: Gebied van weergave:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
nl: Beeldverhouding vergrendelen

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
nl: Het schermgebied van grootte wijzigen

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
nl: Het tabletgebied van grootte wijzigen

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
nl: Geen tekentabletten gevonden

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
nl: Met een tekentablet verbinden

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
nl: Tablet testen…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
nl: Dit apparaat wordt beheerd door een stuurprogramma in de gebruikersruimte die u installeerde. Gebruik dat stuurprogramma om het tablet te configureren in plaats van de instellingen hier te gebruiken, tenzij specifiek anders geïnstrueerd.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
nl: Apparaat:

[ctx: @title:tab]
en: Display
nl: Scherm

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
nl: Geen invoer van pad gevonden

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
nl: Geen knoppen of andere invoer zijn gedetecteerd. Dit zou kunnen betekenen dat er een stuurprogramma voor dat apparaat ontbreekt.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
nl: Padringtoon %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
nl: Padringtoon/kiesschijf : %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
nl: Padkiesschijf %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
nl: padkiesschijf %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
nl: Padknop %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
nl: padknop %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
nl: Modus linkshandig:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
nl: Vertelt het apparaat om linkshandige gebruikers tegemoet te komen. Effecten zullen variëren per apparaat, maar vaak draait het de functies van de knoppen op het pad om zodat het tablet ondersteboven gebruikt kan worden.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
nl: Modus:

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
nl: De cursor volgt waar u de pen op het oppervlak aanraakt

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
nl: Muis

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
nl: De pen op het oppervlak verplaatst de cursor relatief tot waar deze was, zoals een muis

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
nl: Pendruk:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
nl: Deze kromme bestuurt de relatie tussen de druk van de stylus en de drukwaarden ontvangen door toepassingen.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
nl: Drukbereik:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
nl: Druk boven of onder de drempel zal afgeklemd worden en dit wordt het nieuwe effectieve bereik.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
nl: Kalibratie in uitvoering

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
nl: Kalibreren

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
nl: Kalibratie wordt niet ondersteund

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
nl: Aangepaste kalibratie resetten

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
nl: U hebt handmatig dit tablet gekalibreerd. Als het niet langer juist werkt, probeer het eerst te resetten.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
nl: Tablettester

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
nl: Stylus ingedrukt op X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
nl: Stylus losgelaten X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
nl: Stylus verplaatst naar X=%1 Y=%2 P=%3 TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
nl: Padknop drukt in B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
nl: Padknop B=%1 loslaten

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
nl: Padkiesschijf verplaatst V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
nl: ## Legenda:
    # X, Y - coördinaten van gebeurtenis
    # P - druk
    # TX,TY - kanteling

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
nl: Wissen
