kcmsmserver - en to nn translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
nn: <h1>Økthandsamar</h1>Du kan setja opp økthandsamaren her. Du kan velja om du skal stadfesta avslutting (utlogging), om den førre økta skal gjenopprettast neste gong du loggar inn og om datamaskina automatisk skal slåast av etter utlogging.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
nn: Datamaskina må startast på nytt for at manuell øktlagring skal takast i bruk.

en: Restart
nn: Start på nytt

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
nn: Feil ved førespurnad om omstart for fastvareoppsett: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
nn: Når maskina vert starta på nytt, vil ho starta innstillingane for UEFI-oppsett.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
nn: Når maskina vert starta på nytt, vil ho starta innstillingane for fastvareoppsett.

en: Restart Now
nn: Start på nytt

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
nn: Utloggings­bilete

en: Show:
nn: Vis:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist ein stadfestings­skjerm når du loggar ut, slår av, startar på nytt, trykkjer på på/av-knappen eller knappar eller menyval merkte med <interface>Avslutt</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
nn: Øktgjenoppretting

en: On login, launch apps that were open:
nn: Opna ved innlogging program som var opne:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
nn: Ved siste utlogging

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
nn: Når økta vart manuelt lagra

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
nn: Ein knapp med teksten <interface>Lagra økt</interface> vert vist i <interface>programstartar</interface>-menyen. Når du trykkjer på knappen, vil Plasma hugsa programma som er opne og gjenoppretta dei ved neste innlogging. Trykk på knappen att når du vil oppdatera kva program som skal hugsast.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
nn: Start med tom økt

en: Ignored applications:
nn: Ignorerte program:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
nn: Skriv inn namn på programfilene (skilde med komma eller kolon, for eksempel «xterm:konsole» eller «xterm,konsole») du vil hindra at skal startast automatisk saman med andre program autostarta frå tidlegare økter.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
nn: Fastvare

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
nn: Etter neste omstart:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
nn: Gå inn i UEFI-oppsettmenyen

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
nn: Gå til fastvareoppsett-skjermen

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
nn: Stadfest utlogging

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
nn: Standardhandling ved avslutting

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
nn: Ved innlogging

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
nn: Program som ikkje skal reknast med i økta
