kcminput - en to nn translation catalogue (74 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
nn: Feil ved søk etter inn-einingar. Prøv å opna denne innstillingsmodulen på nytt.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
nn: Kritisk feil ved lesing av fundamental einingsinfo for %1.

en: Pointer device KCM
nn: KCM for peikareiningar

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
nn: Modul for oppsett av mus og styrekuler.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
nn: © 2018 Roman Gilg

en: Developer
nn: Utviklar

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
nn: Feil ved innlesing av data. Sjå loggen for meir informasjon, og prøv å starta oppsettmodulen på nytt.

en: No pointer device found. Connect now.
nn: Fann inga peikareining. Prøv å kopla til ei eining no.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
nn: Klarte ikkje lagra alle endringane. Sjå loggen for meir informasjon. Prøv å starta oppsettmodulen på nytt og prøv igjen.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
nn: Klarte ikkje lasta standardverdiane. Nokre av verdiane kunne ikkje setjast til standardverdiar.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
nn: Klarte ikkje leggja til nyleg tilkopla eining. Prøv å kopla ho til ein gong til, og start så oppsettmodulen på nytt.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
nn: Peikareininga er kopla frå, og innstillingsvindauget vart derfor lukka.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
nn: Peikareininga er kopla frå. Fann ingen andre einingar.

en: Device:
nn: Eining:

en: General:
nn: Generelt:

en: Device enabled
nn: Eining tilgjengeleg

en: Accept input through this device.
nn: Ta imot inndata frå eininga.

en: Left handed mode
nn: Venstrehandsmodus

en: Swap left and right buttons.
nn: Byt verknad av venstre og høgre knapp.

en: Press left and right buttons for middle-click
nn: Trykk venstre og høgre knapp samtidig for midtklikk

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
nn: Trykk venstre og høgre knapp samtidig for å senda klikksignal tilsvarande midtknapp.

en: Pointer speed:
nn: Peikarfart:

en: Acceleration profile:
nn: Akselerasjonsprofil:

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
nn: Peikaren flyttar seg like langt som musa.

en: Adaptive
nn: Adaptiv

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
nn: Kor langt peikaren flyttar seg avheng av kor fort musa vert flytta.

en: Scrolling:
nn: Rulling:

en: Invert scroll direction
nn: Omvend rulleretning

en: Touchscreen like scrolling.
nn: Rulling som på ein peikeskjerm.

en: Scrolling speed:
nn: Rullefart:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
nn: Saktare

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
nn: Raskare

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
nn: Tilknyt fleire museknappar …

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
nn: Ekstraknapp %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
nn: Trykk på museknappen som du vil knyta til ei handling

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
nn: Trykk ny snøggtast for %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
nn: Trykk på ein museknapp

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
nn: Legg til binding …

[ctx: @action:button]
en: Go back
nn: Gå tilbake

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
nn: <h1>Mus</h1> I denne modulen kan du setja opp korleis musa skal verka. I staden for mus har du kanskje ein rulleball eller anna utstyr som utfører ein liknande funksjon.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
nn: &Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
nn: Dersom du er venstrehendt, føretrekkjer du kanskje å byta funksjonane til venstre og høgre knapp på peikeeininga ved å velja «venstrehendt». Dersom peikeeininga har fleire enn to knappar, vert berre dei som fungerer som venstre og høgre knapp påverka.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
nn: Knapperekkjefølgje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
nn: &Høgrehendt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
nn: &Venstrehendt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
nn: Snu rulleretninga for musehjulet eller 4. og 5. museknapp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
nn: Om&vend rulleretning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
nn: Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
nn: Peikarakselerasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
nn: Peikarterskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
nn: Dobbeltklikkintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
nn: Starttid for draoperasjonar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
nn: Startavstand for draoperasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
nn: Musehjul rullar med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
nn: <p>Med dette valet kan du endra høvet mellom avstanden musepeikaren flyttar seg over skjermen og den relative flyttinga av sjølve den fysiske eininga (som kan vera ei mus, ein rulleball eller liknande).</p><p>Ein høg akselerasjonsverdi fører til at musepeikaren flyttar seg langt sjølv om du berre flyttar musa eit kort stykke. Ved svært høge verdiar kan musepeikaren verta vanskeleg å kontrollera.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
nn: <p>Terskelen er den minste avstanden musepeikaren må flytta seg på skjermen før akselerasjonen trer i kraft. Dersom flyttinga er kortare enn terskelen, vil peikaren flytta seg som om akselerasjonen er sett til 1x.</p><p>Dette fører til at du får betre kontroll over musepeikaren når du flyttar han over korte avstandar. Dersom du flyttar lengre, kan du raskt flytta peikaren til andre delar av skjermen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
nn: Dobbeltklikkintervallet er den høgste tida (i millisekund) som kan vera mellom to museklikk for at dei skal oppfattast som eit dobbeltklikk. Dersom det andre klikket skjer seinare, vert klikka tolka som to separate klikk.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
nn:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
nn: Dersom du klikkar med musa (for eksempel i eit redigeringsvindauge) og flyttar musa innan starttida for draoperasjonar, vert ein draoperasjon sett i gang.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
nn: Dersom du klikkar med musa og flyttar peikaren lengre enn startavstanden, vert ein draoperasjon sett i gang.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
nn: Dersom du brukar ei mus med rullehjul, kan du her velja kor mange linjer teksten skal flytta seg når du rullar hjulet. Legg merke til at dersom dette talet er større enn talet på synlege linjer, vert teksten i staden berre flytta ei side fram/tilbake.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
nn: Tastaturnavigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
nn: &Flytt musa med tastaturet (numerisk tastatur)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
nn: Forseinking for &akselerasjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
nn: &Repetisjonsintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
nn: Akselerasjons&tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
nn: &Høgste fart:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
nn:  biletpunkt/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
nn: Akselerasjons&profil:

en: Mouse
nn: Mus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
nn: © 1997–2018 Musutviklarane

en:  pixel |  pixels
nn[0]:  biletpunkt
nn[1]:  biletpunkt

en:  line |  lines
nn[0]:  linje
nn[1]:  linjer
