kcmkclock - en to nn translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
nn: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
nn: Still dato og klokkeslett &automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
nn: &Tidstenar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
nn: Her kan du endra systemdatoen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
nn: Tidssone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
nn: Vel eit område frå lista under for å endra tidssona.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
nn: Lokal tidssone:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
nn: Søk …

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
nn: Fann ikkje noko NTP-verktøy. Installer «ntpdate» eller «rdate»-programma for å kunna bruka automatisk oppdatering av dato og klokkeslett.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
nn: Her kan du endra systemtida. Klikk på time-, minutt- eller sekundfeltet for å endra verdien, anten med opp- og ned-knappane til høgre eller ved å skriva ein ny verdi.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
nn: Gjeldande lokale tidssone: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
nn: Gjeldande lokale tidssone: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
nn: Offentleg tidstenar (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
nn: Får ikkje kontakt med tidstenaren: %1.

en: Can not set date.
nn: Kan ikkje setja dato.

en: Error setting new time zone.
nn: Feil ved innstilling av ny tidssone.

en: Time zone Error
nn: Tidssonefeil

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
nn: <h1>Dato og klokkeslett</h1>Her kan du stilla dato og klokkeslett på systemet. Sidan desse innstillingane ikkje berre påverkar deg som brukar men heile systemet, kan du berre endra desse innstillingane om du startar systeminnstillingane som root. Dersom du ikkje har root-passordet men likevel synest systemtida bør stillast, kontakt systemadministratoren.

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
nn: Område

en: Comment
nn: Merknad

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
nn: Klarte ikkje autentisera/køyra handlinga: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
nn: Klarte ikkje å endra NTP-innstillingar

en: Unable to set current time
nn: Klarte ikkje å stilla inn gjeldande tid

en: Unable to set timezone
nn: Klarte ikkje stilla inn tidssone
