plasma-desktop - en to nn translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
nn: Verdi

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
nn: TRYKT

[ctx: @label Button state]
en: State
nn: Tilstand

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Game Controller
nn: Spelkontrollar

en: Wheel
nn: Hjul

en: Arcade Stick
nn: Styrespak-bord

en: Flight Stick
nn: Flysimulator-styrespak

en: Dance Pad
nn: Dansematte

en: Guitar
nn: Gitar

en: Drum Kit
nn: Trommesett

en: Arcade Pad
nn: Arkade-handkontrollar

en: Throttle
nn: Trottelspak

en: Virtual
nn: Virtuell

en: Switch Left Joy-Con
nn: Switch Joy-Con (venstre)

en: Switch Right Joy-Con
nn: Switch Joy-Con (høgre)

en: Switch Paired Joy-Con
nn: Switch Joy-Con (para)

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
nn: A-knapp

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
nn: B-knapp

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
nn: X-knapp

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
nn: Y-knapp

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
nn: Tilbake-knapp

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
nn: Guide-knapp

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
nn: Start-knapp

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
nn: Venstre tommelspak

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
nn: Høgre tommelspak

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
nn: Venstre skulderknapp

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
nn: Høgre skulderknapp

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
nn: Styrekross opp

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
nn: Styrekross ned

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
nn: Styrekross venstre

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
nn: Styrekross høgre

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
nn: Ymse-knapp

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
nn: Åreknapp 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
nn: Åreknapp 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
nn: Åreknapp 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
nn: Åreknapp 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
nn: Styreplate-knapp

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Invalid button value
nn: Ugyldig knappverdi

en: Not a controller
nn: Ikkje ein spelkontrollar

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
nn: Tillat bruk som styrepeikar og tastatur

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
nn: Tillat at spelkontrollarar vert brukte som styrepeikar og tastatur i Plasma og program som ikkje er spel.<nl/><nl/>Spel kan alltid brukar spelkontrollarane.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
nn: Fann ingen spelkontrollarar

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
nn: Kopla til ein kabla/trådlaus spelkontrollar

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
nn: Systemet kan automatisk gå i dvale eller låsa skjermen når (berre) spel­kontrollaren vert brukt. Vurder å manuelt blokkera dette når du brukar spel­kontrollaren, eller slå på automatisk blokkering ved å la spel­kontrollaren verta brukt som styrepeikar og tastatur.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
nn: Eining:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
nn: Type eining:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
nn: Type spelkontrollar:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
nn: Type tilkopling:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
nn: Venstre posisjon:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
nn: Høgre posisjon:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
nn: Knappar:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
nn: Aksar:
