plasma-desktop - en to nn translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
nn: Namn på fargeoppsett

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
nn: Enkeltklikk for å opna filer

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
nn: Byt tema basert på klokkeslettet

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
nn: Globalt tema for utsjånad og åtferd

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
nn: Globalt tema for utsjånad og åtferd, alternativ

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
nn: Animasjonsfart

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
nn: Byt globalt tema

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
nn: Globalt tema

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
nn: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
nn: Automatisk

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
nn: Bruk «%1» om dagen og «%2» om kvelden

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
nn: Fleire innstillingar for utsjånad:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
nn: Animasjonsfart:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
nn: Sakte

[ctx: Animation speed]
en: Instant
nn: Med ein gong

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
nn: Trykk på filer og mapper:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
nn: Merkjer dei

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
nn: Opna berre med dobbeltklikking

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
nn: Opnar dei

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
nn: Merk element ved å trykkja på markerings­ikonet

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
nn: Fleire innstillingar for programåtferd:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
nn: Mest brukte sider:
