kcmkclock - en to pa translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
pa: ਸਮਾਂ ਸਰਵਰ(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
pa: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਮਹੀਨੇ ਦਾ ਦਿਨ, ਮਹੀਨਾ ਤੇ ਸਾਲ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
pa: ਟਾਈਮ-ਜ਼ੋਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
pa: ਲੋਕਲ ਟਾਈਮ ਖੇਤਰ ਬਦਲਣ ਲਈ, ਤੁਸੀਂ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਆਪਣਾ ਖੇਤਰ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
pa: …ਖੋਜੋ

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
pa: ਕੋਈ NTP ਸਹੂਲਤ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਹੈ। ਸਮੇਂ ਅਤੇ ਮਿਤੀ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ 'ntpdate' ਜਾਂ 'rdate' ਕਮਾਂਡ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ।

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਸਮਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਘੰਟੇ, ਮਿੰਟ ਜਾਂ ਸਕਿੰਟ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਨੁਸਾਰੀ ਖੇਤਰ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ, ਭਾਵੇਂ ਉੱਤੇ ਹੇਠਾਂ ਸਵਿੱਚਾਂ ਵਰਤੋਂ ਜਾਂ ਸਿੱਧਾ ਮੁੱਲ ਭਰੋ।

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕਲ ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
pa: ਪਬਲਿਕ ਟਾਈਮ ਸਰਵਰ (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
pa: ਟਾਈਮ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %1

en: Can not set date.
pa: ਤਾਰੀਖ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Error setting new time zone.
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮ-ਜ਼ੋਨ ਸੈਟਿੰਗ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Time zone Error
pa: ਟਾਈਮ-ਜ਼ੋਨ ਗਲਤੀ

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
pa: <h1>ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ</h1> ਇਹ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਤਾਰੀਖ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾ ਸਿਰਫ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਸਹਾਈ ਹਨ, ਬਲਕਿ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਹੋਣਗੀਆਂ, ਪਰ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਹੀ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਚਲਾ ਰਹੇ ਹੋਵੋ। ਪਰ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਪ੍ਰਬੰਧਕੀ (root) ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਸਮਾਂ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: KDE Clock Control Module
pa: KDE ਘੜੀ ਕੰਟਰੋਲ ਮੋਡੀਊਲ

en: Original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Current Maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Added NTP support
pa: NTP ਸਹਿਯੋਗ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
pa: <h1>ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ</h1> ਇਹ ਕੰਟਰੋਲ ਮੋਡੀਊਲ ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਤਾਰੀਖ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾ ਸਿਰਫ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਸਹਾਈ ਹਨ, ਬਲਕਿ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਹੋਣਗੀਆਂ, ਪਰ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਚਲਾ ਰਹੇ ਹੋਵੋ। ਪਰ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਪ੍ਰਬੰਧਕੀ (root) ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਸਮਾਂ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ/ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
pa: NTP ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to set current time
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to set timezone
pa: ਸਮਾਂ-ਖੇਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ
