kcminput - en to pa translation catalogue (51 entries)

en: Pointer device KCM
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ KCM

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
pa: ਮਾਊਸ ਤੇ ਟਰੈਕ-ਬਾਲਾਂ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਾ ਮੋਡੀਊਲ ਹੈ।

en: Roman Gilg
pa: ਰੋਮਨ ਗਿਲਗ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: No pointer device found. Connect now.
pa: ਕੋਈ ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ। ਹੁਣ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਸੈਟਿੰਗ ਡਾਈਲਾਗ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕੋਈ ਹੋਰ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ।

en: Device:
pa: ਡਿਵਾਈਸ:

en: General:
pa: ਆਮ:

en: Device enabled
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Left handed mode
pa: ਖੱਬੇ ਹੱਥਾ ਢੰਗ

en: Swap left and right buttons.
pa: ਖੱਬੇ ਤੇ ਸੱਜੇ ਬਟਨਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ।

en: Pointer speed:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਗਤੀ:

en: Acceleration profile:
pa: ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਪਰੋਫਾਈਲ:

en: Flat
pa: ਸਮਤਲ

en: Scrolling:
pa: ਸਰਕਾਉਣਾ:

en: Invert scroll direction
pa: ਉਲੱਟ ਸਕਰੋਲ ਦਿਸ਼ਾ

en: Touchscreen like scrolling.
pa: ਟੱਚਪੈਡ ਵਾਂਗ ਸਰਕਾਉਣਾ।

en: Scrolling speed:
pa: ਸਰਕਾਉਣ ਦੀ ਗਤੀ:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
pa: ਵੱਧ ਹੌਲੀ

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
pa: ਵੱਧ ਤੇਜ਼

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
pa: <h1>ਮਾਊਸ</h1> ਇਹ ਮੋਡੀਊਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਜੰਤਰ ਲਈ ਚੋਣਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮਦਦਗਾਰ ਹੈ। ਤੁਹਾਡਾ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਡਿਵਾਈਸ ਟਰੈਕਬਾਲ, ਜਾਂ ਕੋਈ ਹੋਰ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇੰਝ ਦਾ ਕੰਮ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
pa: ਬਟਨ ਕ੍ਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
pa: ਸੱਜੇ ਹੱਥ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
pa: ਖੱਬੇ ਹੱਥ(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
pa: ਉਲੱਟ ਸਕਰੋਲ ਦਿਸ਼ਾ(&v)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਇੰਟਰਵਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
pa: ਚੁੱਕਣ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
pa: ਸੁੱਟਣ ਸ਼ੁਰੂ ਦੂਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
pa: ਮਾਊਸ ਪਹੀਆ ਸਰਕੋਲ ਹੋਵੇ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਨਾਲ ਮਾਊਸ ਏਧਰ-ਓਧਰ (ਅੰਕੀ ਖਾਕਾ ਵਰਤ ਕੇ)(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
pa: ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਡਿਲੇਅ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
pa: ਰਪੀਟ ਇੰਟਰਵਲ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
pa: ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਟਾਈਮ(&t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਪੀਡ(&x):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
pa:  ਪਿਕਸਲ/ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
pa: ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਪਰੋਫਾਈਲ(&p):

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
pa: (c) 1997 - 2018 ਮਾਊਸ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫੂਰੀ

en: Bernd Gehrmann
pa: ਬਰੰਡ ਜਿਹਰਮਨ

en: Rik Hemsley
pa: ਰਿਕ ਹਿਮਸਲੇ

en: Brad Hughes
pa: ਬਰਡ ਹੱਗਸ

en: Brad Hards
pa: ਬਰੈਡ ਹਾਰਡਸ

en:  pixel |  pixels
pa[0]:  ਪਿਕਸਲ
pa[1]:  ਪਿਕਸਲ

en:  line |  lines
pa[0]:  ਲਾਈਨ
pa[1]:  ਲਾਈਨਾਂ
