kcmaccess - en to pa translation catalogue (80 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
pa: ਜੈਸਚਰ ਵਰਤੋ

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
pa: ਜੈਸਚਰ ਲਈ ਤਸਦੀਕ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਵਰਤੋ

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
pa: ਘੰਟੀ ਲਈ ਆਵਾਜ਼ ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
pa: ਆਵਾਜ਼ ਦੀ ਬਜਾਏ ਦਿੱਖ ਘੰਟੀ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
pa: ਘੰਟੀ ਵੱਜਣ ਸਮੇਂ ਸਿਸਟਮ ਰੰਗਾਂ ਨੂੰ ਉਲਟਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਵਰਤੋ

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਦਬਾਉਣ ਉੱਤੇ ਬੀਪ

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
pa: ਸਲੋਅ ਸਵਿੱਚ-ਦਬਾਓ ਨੂੰ ਵਰਤੋ

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
pa: ਬਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
pa: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

en: %1 min | %1 min
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

en: When a shortcut is used:
pa: ਜਦੋਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ:

en: Display a confirmation dialog
pa: ਤਸਦੀਕ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: Ring the system bell
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਵਜਾਓ

en: Show a notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Configure Notifications…
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ…

en: Please choose an audio file
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
pa: ogg, oga, ਅਤੇ ਵੇਵ ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
pa: ਸੁਣਨਯੋਗ ਘੰਟੀ:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਵਾਜ਼:

en: Search audio file for the system bell
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਲਈ ਆਡੀਓ ਫਾਇਲ ਲੱਭੋ

en: Visual bell:
pa: ਦਿੱਖ ਘੰਟੀ:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
pa: ਫਲੈਸ਼ ਸਕਰੀਨ

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
pa: ਰੰਗ

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ:

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: @label]
en: Mode:
pa: ਢੰਗ:

[ctx: @label]
en: Intensity:
pa: ਇਟੈਨਸਟੀ:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
pa: ਠੀਕ-ਠਾਕ

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
pa: ਤੇਜ਼

en: Red
pa: ਲਾਲ

en: Green
pa: ਹਰਾ

en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

en: Purple
pa: ਪਰਪਲ

en: Slow keys:
pa: ਸਲੋਅ ਸਵਿੱਚਾਂ:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
pa: ਦੇਰੀ:

en: Ring system bell:
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਵਜਾਓ:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਈ ਜਾਵੇ(&p)

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ(&a)

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
pa: ਜਦੋਂ ਸਵਿੱਚ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ(&r)

en: Bounce keys:
pa: ਬਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
pa: ਦੇਰੀ:

en: Ring system bell when rejected
pa: ਜਦੋਂ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਵਜਾਓ

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
pa: ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
pa: ਸੋਧਕ ਸਵਿੱਚਾਂ

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਫਿਲਟਰ

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
pa: ਮਾਊਸ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Activation Shortcuts
pa: ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
pa: ਰੰਗ ਅੰਧਰਾਤਾ ਸੋਧ

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Ring system bell when modifier keys are used
pa: ਜਦੋਂ ਸੋਧਕ ਸਵਿੱਚਾਂ ਦਬਾਈਆਂ ਜਾਣ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਵਜਾਓ

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
pa: ਫੀਡਬੈਕ:

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
pa: ਕਰਸਰ ਹਿਲਾਉਣ ਲਈ ਅੰਕ ਪੈਡ ਵਰਤੋਂ:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
pa: ਐਕਸਰਲੇਸ਼ਨ ਦੇਰੀ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
pa: ਦੁਹਰਾਉਣ ਅੰਤਰਾਲ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
pa: ਐਕਸਰਲੇਸ਼ਨ ਸਮਾਂ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਤੀ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਐਕਸਰਲੇਸ਼ਨ:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
pa: ਓਰਕਾ ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ:

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
pa: ਵੱਡਾ
