kcmkonq - en to pl translation catalogue (25 entries)

en: Desktop
pl: Pulpit

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Downloads
pl: Pobrane

en: Music
pl: Muzyka

en: Pictures
pl: Obrazy

en: Videos
pl: Filmy

en: Public
pl: Publiczne

en: Templates
pl: Wzorce

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
pl: <h1>Ścieżki</h1>
    Moduł pozwala na konfigurację katalogów, w których
    przechowywane są różne pliki pulpitu.
    Użyj "Co to jest?" (Shift+F1), by uzyskać pomoc o konkretnych opcjach.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
pl: Ścieżka do pulpitu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
pl: Katalog ten zawiera wszystkie pliki, widoczne na pulpicie. Można zmienić położenie tego katalogu, jego zawartość zostanie automatycznie przeniesiona na nowe miejsce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
pl: Ścieżka do dokumentów:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania dokumentów.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
pl: Ścieżka do pobranych:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce zapisywania pobieranych elementów.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
pl: Ścieżka do filmów:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania filmów.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
pl: Ścieżka do obrazów:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania obrazków.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
pl: Ścieżka do muzyki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania muzyki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
pl: Ścieżka do publicznego:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania plików i katalogów udostępnianych publicznie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
pl: Ścieżka do wzorców:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce wczytywania i zapisywania wzorców.
