kcmkclock - en to pl translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
pl: Data i czas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
pl: Sam ust&awiaj datę i czas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
pl: &Serwer czasu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
pl: Tutaj można zmienić dzień, miesiąc i rok w dacie systemowej.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
pl: Strefa czasowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
pl: Aby zmienić strefę czasową, wybierz region z listy poniżej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
pl: Bieżąca strefa czasowa:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
pl: Szukaj...

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
pl: Znaleziono usługę NTP. Zainstaluj polecenie 'ntpdate' lub 'rdate', aby włączyć automatyczne uaktualnianie daty i czasu.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
pl: Tutaj można zmienić czas systemowy. Kliknij w polu godzin, minut lub sekund i ustaw nową wartość przy użyciu przycisków 'góra' i 'dół' lub po prostu wprowadź ją.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
pl: Obecna lokalna strefa czasowa: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
pl: Obecna lokalna strefa czasowa: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
pl: Publiczny serwer czasu (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
pl: Nie można połączyć się z serwerem czasu: %1.

en: Can not set date.
pl: Nie można ustawić daty.

en: Error setting new time zone.
pl: Błąd podczas ustawiania nowej strefy czasowej.

en: Time zone Error
pl: Błąd strefy czasowej

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
pl: <h1>Data i czas</h1>Moduł pozwala na ustawienie daty i czasu w systemie. Ponieważ zmiany odnoszą się do całego systemu, może ich dokonać tylko administrator. Jeżeli nie znasz hasła, a uważasz, że czas jest nieprawidłowo ustawiony, skontaktuj się z administratorem systemu.

en: KDE Clock Control Module
pl: Moduł ustawień zegara

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
pl: Luca Montecchiani

en: Original author
pl: Autor pierwszej wersji

en: Current Maintainer
pl: Obecny opiekun

en: Added NTP support
pl: Dodana obsługa NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
pl: <h1>Data i czas</h1>Moduł pozwala na ustawienie daty i czasu w systemie. Ponieważ zmiany odnoszą się do całego systemu, może ich dokonać tylko administrator. Jeżeli nie znasz hasła, a uważasz, że czas jest nieprawidłowo ustawiony, skontaktuj się z administratorem systemu.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
pl: Nie można autoryzować/wykonać działania: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
pl: Nie można zmienić ustawień NTP

en: Unable to set current time
pl: Nie można ustawić bieżącego czasu

en: Unable to set timezone
pl: Nie można ustawić strefy czasowej
