plasma-desktop - en to pl translation catalogue (100 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
pl: Brak

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
pl: Brak

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
pl: Lewy przycisk myszy

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
pl: Prawy przycisk myszy

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
pl: Środkowy przycisk myszy

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
pl: Określone przez aplikację

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
pl: Przycisk rysika %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
pl: Rolka do przewijania

en: Default
pl: Domyślne

en: Portrait
pl: W pionie

en: Landscape
pl: W poziomie

en: Inverted Portrait
pl: W odwróconym pionie

en: Inverted Landscape
pl: W odwróconym poziomie

en: Follow the Current Screen
pl: Podążaj za bieżącym ekranem

en: All Screens
pl: Wszystkie ekrany

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
pl: Rozciągnij i wypełnij

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
pl: Zachowaj kształt i zmieść go

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
pl: Zmapuj do części

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
pl: Przycisk rysika %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
pl: przycisk rysika %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
pl: Wybierz działanie pokrętła/pierścienia

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
pl: Wybierz działanie przycisku

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
pl: Wybierz działanie po obróceniu %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
pl: Wybierz działanie po naciśnięciu %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
pl: Oddeleguj do aplikacji

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
pl: Wyślij klawisz klawiatury

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
pl: Wyślij klawisz klawiatury

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
pl: Wyślij kliknięcie przyciskiem myszy

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
pl: Wyślij przycisk rysika

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
pl: Działaj jak rolka do przewijania

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
pl: Nie rób nic

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
pl: Ten przycisk tableta jest przekierowany do bieżącej aplikacji, która określi jak go obsłużyć

en: Up:
pl: Na górę:

en: Down:
pl: Na dół:

en: Speed:
pl: Szybkość:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
pl: Kliknięcie lewym

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
pl: Kliknięcie środkowym

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
pl: Kliknięcie prawym

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
pl: Przycisk 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
pl: Przycisk 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
pl: Przycisk 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
pl: Działaj jak rolka do przewijania na myszy.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
pl: Przycisk ten jest wyłączony i nie spowoduje niczego.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
pl: Kalibracja rysika

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
pl: Stuknij na celach ponownie, aby potwierdzić nową kalibrację.<nl/> <nl/> <b>Wycofa do domyślnej kalibracji za %1 sekund, chyba że zostanie podjęte dalsze działanie.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
pl: Ukończono i zapisano kalibrację.<nl/> <nl/> Wybierz polepszenie kalibracji lub zamknij to okno.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
pl: Stuknij środek każdego celu.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
pl: Polepsz obecną kalibrację

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
pl: Wyzeruj i spróbuj ponownie

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
pl: Skalibruj od początku

[ctx: @action:button]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Map to screen:
pl: Zmapuj na ekran:

en: Orientation:
pl: Kierunek:

en: Not Applicable
pl: Nie ma zastosowania

en: Mapped Area:
pl: Zmapowany obszar:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
pl: Zablokuj współczynnik kształtu

en: Resize the screen area
pl: Zmień rozmiar obszaru ekranu

en: Resize the tablet area
pl: Zmień rozmiar obszaru tabletu

en: No drawing tablets found
pl: Nie znaleziono żadnego tabletu rysunkowego

en: Connect a drawing tablet
pl: Podłącz swój tablet rysunkowy

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
pl: Przetestuj tablet…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
pl: To urządzenie jest zarządzane przez sterownik użytkownika, który sam wgrałeś. Użyj tego sterownika, aby ustawić tablet zamiast ustawień tutaj, chyba że ktoś wyraźnie powiedział inaczej.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
pl: Urządzenie:

[ctx: @title:tab]
en: Display
pl: Wyświetlanie

[ctx: @title:tab]
en: Pen
pl: Pióro

[ctx: @title:tab]
en: Pad
pl: Wypełnienie

en: Pad ring %1:
pl: Pierścień płytki %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
pl: pokrętło/pierścień płytki %1

en: Pad dial %1:
pl: Pokrętło płytki %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
pl: pokrętło płytki %1

en: Pad button %1:
pl: Przycisk płytki %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
pl: przycisk płytki %1

en: Left-handed mode:
pl: Tryb leworęczny:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
pl: Poleca urządzeniu przystosowanie się do użytkownika leworęcznego. Wynik będzie różny w zależności od posiadanego urządzenia, lecz zazwyczaj zamienia to działanie przycisków tak, aby można było używać tabletu do góry nogami.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
pl: Tryb:

[ctx: Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
pl: Pióro

en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
pl: Wskaźnik podąża za dotknięciami powierzchni twoim rysikiem

[ctx: Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
pl: Mysz

en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
pl: Przesuwanie rysikiem po powierzchni przesuwa wskaźnik względem jego poprzedniego położenia, jak w przypadku myszy

en: Pen Pressure:
pl: Nacisk pióra:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
pl: Ta krzywa steruje zależnością pomiędzy naciskiem rysika i wartościami nacisku otrzymywanymi przez aplikacje.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
pl: Zakres nacisku:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
pl: Nacisk powyżej lub poniżej progu zostanie przycięty, a powstały zakres stanie się nowym obowiązującym.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
pl: Kalibracja w trakcie

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
pl: Skalibruj

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
pl: Kalibracja nie jest obsługiwana

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
pl: Wyzeruj własną kalibrację

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
pl: Ręcznie skalibrowałeś ten tablet. Jeśli nie działa poprawnie, to najpierw spróbuj to wyzerować.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
pl: Tester tabletu

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
pl: Naciśnięcie rysika X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
pl: Zwolnienie rysika X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
pl: Ruch rysika X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
pl: Naciśnięcie przycisku płytki B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
pl: Zwolnienie przycisku płytki B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
pl: Przesunięcie przycisku płytki V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
pl: ## Legenda:
    # X, Y - współrzędne zdarzenia
    # P - siła nacisku
    # TX,TY - odchylenie nacisku

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
pl: Wyczyść
