kcmaccess - en to pl translation catalogue (175 entries)

en: Toggle Invert Effect
pl: Włącz/wyłącz efekt odwrócenia

en: Toggle Invert Effect on Window
pl: Włącz/wyłącz efekt odwrócenia na oknie

en: Move Left
pl: Ruch w lewo

en: Move Right
pl: Ruch w prawo

en: Move Up
pl: Ruch w górę

en: Move Down
pl: Ruch w dół

en: Move Mouse to Focus
pl: Rusz myszą, aby uaktywnić

en: Move Mouse to Center
pl: Ruch myszą, aby wyśrodkować

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
pl: Nie można ustawić Orki: niepowodzenie "%1"

en: Error: Could not launch "orca --setup"
pl: Błąd: Nie można uruchomić "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
pl: Stosuj gesty

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
pl: Zapytaj o potwierdzenie dla gestu

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
pl: Potwierdź dostęp do klawiatury

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
pl: Stosuj opóźniony czas oczekiwania

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
pl: Opóźnienie dla odliczania

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
pl: Daj głos do dostępu

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
pl: Stosuj dzwonek systemowy

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
pl: Dostosuj dzwonek systemowy

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
pl: Plik dźwiękowy dzwonka

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
pl: Użyj widzialnego dzwonka zamiast dźwiękowego

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
pl: Odwróć barwy systemowe na dzwonku

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
pl: Barwa widzialnego dzwonka

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
pl: Czas trwania widzialnego dzwonka

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
pl: Określa czy włączone jest poprawianie dla ślepych na barwy

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
pl: Określa czy efekt odwrócenia jest włączony

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
pl: Stosuj lepkie klawisze

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
pl: Zablokuj lepkie klawisze

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
pl: Wyłącz lepkie klawisze, jeśli dwa klawisze są naciśnięte jednocześnie

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
pl: Daj dźwięk po naciśnięciu lepkiego klawisza

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
pl: Przełącz dźwięk klawiszy

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
pl: Powiadom, gdy naciśnięty zostanie klawisz przełączający

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
pl: Stosuj powolne klawisze

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
pl: Opóźnienie naciśnięcia klawisza

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
pl: Dźwięk po powolnym naciśnięciu klawisza

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
pl: Dźwięk po przyjęciu naciśnięcia klawisza

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
pl: Dźwięk po odrzuceniu naciśnięcia klawisza

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
pl: Odbijające klawisze

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
pl: Stosuj opóźnienie dla odbijania

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
pl: Daj głos, jeśli zdarzenie klawisza odbijającego zostanie odrzucone

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
pl: Użyj klawiszy do sterowania myszą

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
pl: Opóźnienie ruchu myszy

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
pl: Okres powtarzania dla ruchu myszy

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
pl: Czas do osiągnięcia największej szybkości

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
pl: Największa szybkość

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
pl: Krzywa klawiszy myszy

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
pl: Włącz czytnik ekranowy

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
pl: Określa, czy potrząsanie wskaźnikiem jest włączone

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
pl: Powiększenie

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
pl: Określa czy efekt przybliżenia jest włączony

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
pl: Określa czy efekt powiększenia jest włączony

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
pl: Skróty aktywujące:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
pl: Naciśnij Shift 5 razy, aby włączyć Lepkie Klawisze

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
pl: Przytrzymaj Shift przez 8 sekund, aby włączyć Powolne Klawisze

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
pl: Wyłącz lepkie i powolne klawisze po:

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
pl: Gdy użyty zostanie skrót:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
pl: Wyświetl okno dialogowe potwierdzenia

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
pl: Daj głos dzwonkiem systemowym

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
pl: Pokaż powiadomienie

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
pl: Ustawienia powiadomień...

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
pl: Wskaż plik dźwiękowy

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
pl: ogg, oga, oraz pliki dźwiękowe wav (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
pl: Słyszalny dzwonek:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
pl: Własny dźwięk:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
pl: Wskaż plik dźwiękowy dla dzwonka systemowego

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
pl: Wybierz plik audio

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
pl: Otwiera okno dialogowe

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
pl: Widzialny dzwonek:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
pl: Odwróć barwy ekranu

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
pl: Błyśnij ekranem

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
pl: Barwa

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
pl: Czas trwania:

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
pl: Jeśli masz kłopoty z niektórymi barwami na ekranie, to filtry te mogą je zmienić na inne barwy.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
pl: Kłopotliwe barwy:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
pl: Czerwony i fioletowy (protanopia)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
pl: Zielony i fioletowy (deuteranopia)

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
pl: Żółty, zielony i fioletowy (tritanopia)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
pl: Wszystkie (tryb odcieni szarości)

[ctx: @label]
en: Intensity:
pl: Natężenie:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
pl: Średnie

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
pl: Natężone

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
pl: Dostosowane barwy:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
pl: Czerwone:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
pl: Zielone:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
pl: Niebieskie:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
pl: Purpurowe:

[ctx: @label]
en: Invert:
pl: Odwróć:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
pl: Używaj skrótów do odwracania barw wyświetlacza i okien

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
pl: Ustawienia skrótów…

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
pl: Powolne klawisze:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
pl: Aby klawisz został przyjęty, musi być przyciśnięty daną ilość czasu. Użyteczne, jeśli przypadkowo naciśniesz więcej niż jeden klawisz lub masz trudności w naciśnięciu właściwego klawisza za pierwszym razem.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
pl: Opóźnienie:

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
pl: Daj głos dzwonkiem systemowym:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
pl: &po naciśnięciu dowolnego klawisza

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
pl: po przyjęciu dowolnego klawisz&a

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
pl: po od&rzuceniu dowolnego klawisza

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
pl: Odbijające klawisze:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
pl: Nie zważaj na szybkie, powtórzone naciśnięcia tego samego klawisza. Użyteczne, jeśli masz drżenie rąk, które powoduj, że naciskasz dny klawisz wiele razy, gdy chcesz tylko raz.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
pl: Opóźnienie:

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
pl: Daj głos dzwonkiem systemowym, gdy odrzucono

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
pl: Przybliżenie i powiększenie

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
pl: Dzwonek systemowy

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
pl: Klawisze odmieniające

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
pl: Filtry klawiatury

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
pl: Poruszanie myszą

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
pl: Skróty aktywujące

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
pl: Czytnik ekranowy

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
pl: Poprawki dla ślepych na barwy

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
pl: Odwrócenie

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
pl: Potrząśnij wskaźnikiem

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
pl: Lepkie klawisze:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
pl: Klawisze odmieniające takie jak Ctrl, Shift, Alt oraz klawisz Meta/Super/Windows działają jakby "utknęły" i nie trzeba ich dłużej przytrzymywać przy naciskaniu skrótów klawiszowych.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
pl: Włącz lepkie klawisze

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
pl: Naciśnięcie klawisza odmieniającego dwukrotnie utrzyma stan włączenia, aż do ponownego naciśnięcia.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
pl: Wyłącz po przytrzymaniu dwóch klawiszy

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
pl: Daj głos dzwonkiem systemowym, gdy włączone są klawisze odmieniające

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
pl: Informacja zwrotna:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
pl: Daj głos dzwonkiem systemowym, gdy używane są klawisze blokujące

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
pl: Klawisze, które da się włączyć trwale to Caps Lock, Num Lock oraz Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
pl: Użyj powiadamiania po użyciu klawisza odmieniającego lub blokującego

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
pl: Ustawienia powiadomień...

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
pl: Użyj klawiatury numerycznej do poruszania wskaźnikiem myszy:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click, toggled by <shortcut>/</shortcut> for middle click, <shortcut>*</shortcut> for right click and <shortcut>NumLock</shortcut> for left click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
pl: Klawisz <shortcut>5</shortcut> na klawiaturze numerycznej działa jako kliknięcie myszą, co jest przełączane przez klawisz <shortcut>/</shortcut> aby dać kliknięcie środkowym, <shortcut>*</shortcut> aby dać kliknięcie prawym oraz <shortcut>NumLock</shortcut> aby dać kliknięcie lewym. Klawisze <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> oraz <shortcut>8</shortcut> umożliwiają ruch w osiach głównych (dół, lewo, prawo i w górę). Klawisze <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> oraz <shortcut>9</shortcut> umożliwiają ruch po przekątnych.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
pl: Opóźnienie przyspieszenia:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
pl: Okres powtarzania:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
pl: Czas przyspieszenia:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
pl: Najwyższa szybkość:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
pl: Przyspieszenie wskaźnika:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
pl: Czytnika ekranowy Orka nie jest dostępny

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
pl: Wgraj go, a następnie zamknij i otwórz to okno ponownie

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
pl: Włącz czytnik ekranowy

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
pl: Otwórz ustawienia czytnika ekranowego Orka…

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
pl: Potrząśnij wskaźnikiem, aby go namierzyć:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
pl: Włącz

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
pl: Powiększenie:

[ctx: @label Normal pointer size]
en: Normal
pl: Zwykły

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
pl: Duży

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
pl: Przybliżenie:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
pl: Pełny ekran

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
pl: Pokaż siatkę pikseli przy poziomie powiększenia:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
pl: Przyspieszenie wskaźnika:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
pl: Skala

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
pl: Zachowaj

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
pl: Ukryj

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
pl: Śledzenie myszy:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
pl: Proporcjonalne

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
pl: Obszar powiększenia przesuwa się wraz ze wskaźnikiem myszy

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
pl: Wyśrodkowane

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
pl: Wskaźnik myszy pozostaje na środku ekranu, chyba że znajdzie się na krawędzi ekranu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
pl: Wyśrodkowany (surowo)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
pl: Wskaźnik myszy pozostaje na środku ekranu, nawet na krawędzi ekranu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
pl: Popchnij

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
pl: Wskaźnik myszy przesuwa obszar powiększenia na krawędziach ekranu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
pl: Obszar powiększenia nie podążą za wskaźnikiem myszy

[ctx: @option:check]
en: Sharpen screen content while zoomed in
pl: Wyostrz zawartość ekranu po powiększeniu

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
pl: Włącz śledzenie uaktywnienia

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
pl: Włącz śledzenie kursora tekstowego

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
pl: Powiększenie regionu

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
pl: Szerokość:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
pl: Wysokość:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
pl: Współczynnik powiększenia:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
pl: Klawisze odmieniające do gestu przewijania:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
pl: Gesty przybliżania poprzez przewijanie są dostępne tylko na Waylandzie.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
pl: Przewiń przy naciśniętym klawiszu przełączającym, aby przybliżyć

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
pl: Użyj klawiszy do sterowania przybliżeniem
