plasma-desktop - en to pl translation catalogue (36 entries)

en: Emoji Selector
pl: Tablica Emoji

en: Replace an existing instance
pl: Zastąp istniejące wystąpienie

[ctx: @action Search field action]
en: Search
pl: Poszukaj

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
pl: Wyczyść historię

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
pl: Odcień skóry: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
pl: 🖐️ Neutralny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
pl: Neutralny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
pl: 🖐🏻 Jasny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
pl: Jasny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
pl: 🖐🏼 Średnio-jasny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
pl: Średnio-jasny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
pl: 🖐🏽 Średni

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
pl: 🖐🏾 Średnio-ciemny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
pl: Średnio-ciemny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
pl: 🖐🏿 Ciemny

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
pl: Ciemny

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
pl: Wybierz odmianę

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
pl: Skopiuj znak

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
pl: Skopiuj opis

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
pl: Nie ma żadnych ostatnich Emoji

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
pl: Nie znaleziono żadnego pasującego emoji

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
pl: Wybierz odmianę "%1"

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
pl: Skopiowano %1 do schowka

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
pl: Ostatnie

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
pl: Uśmiechy i emocje

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
pl: Ludzie i ciało

[ctx: Emoji Category]
en: Component
pl: Składnik

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
pl: Zwierzęta i natura

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
pl: Jedzenie i napoje

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
pl: Podróże i miejsca

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
pl: Obiekty

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
pl: Symbole

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
pl: Flagi
