kcm_activities - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Activities
pt: Actividades

[ctx: @title:window]
en: Delete Activity
pt: Apagar a Actividade

en: Are you sure you want to delete '%1'?
pt: Tem a certeza que deseja remover a '%1'?

en: Error loading the QML files. Check your installation.
    Missing %1
pt: Ocorreu um erro ao carregar os ficheiros QML. Verifique a sua instalação.
    Falta o '%1'

en: General
pt: Geral

[ctx: @title:window]
en: Create a New Activity
pt: Criar uma Nova Actividade

[ctx: @title:window]
en: Activity Settings
pt: Configuração da Actividade

[ctx: @action:button]
en: Create
pt: Criar

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Name:
pt: Nome:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Privacy:
pt: Privacidade:

en: Do not track usage for this activity
pt: Não seguir o uso desta actividade

en: Shortcut for switching:
pt: Atalho de mudança:

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
pt: Durante quantos meses manter o histórico de actividades

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
pt: Quais os dados a manter no histórico de actividades

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
pt: A lista de aplicações cujo histórico de actividade será gravado

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
pt: A lista de aplicações cujo histórico de actividade não será gravado

en: Switching
pt: Mudança

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure %1 activity
pt: Configurar a actividade %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete %1 activity
pt: Apagar a actividade %1

en: Create New…
pt: Criar uma Nova…

en: Activity switching
pt: Mudança de actividades

[ctx: @action]
en: Walk through activities
pt: Percorrer as actividades

[ctx: @action]
en: Walk through activities (Reverse)
pt: Percorrer as actividades (Inverso)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_virtualDesktopSwitchEnabled)
en: Remember for each activity (needs restart)
pt: Recordar para cada actividade (é necessário reiniciar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current virtual desktop:
pt: Ecrã virtual actual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Shortcuts:
pt: Atalhos:
