plasma-desktop - en to pt translation catalogue (55 entries)

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
pt: Erro ao gravar o atalho %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
pt: Erro ao adicionar o %1; parece que não tem acções.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
pt: Erro ao comunicar com o serviço de atalhos globais

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
pt: Não foi possível comunicar com o serviço de atalhos globais

[ctx: %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut %1 is already assigned to the common %2 action '%3'.
    Do you want to reassign it?
pt: O atalho %1 já está atribuído à acção comum de %2 '%3'.
    Deseja atribuí-la de novo?

en: Shortcut %1 is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
pt: O atalho %1 já está atribuído à acção comum '%2' de %3.
    Deseja atribuí-la de novo?

[ctx: @title:window]
en: Found conflict
pt: Conflito detectado

en: Applications
pt: Aplicações

en: Commands
pt: Comandos

en: System Settings
pt: Configuração do Sistema

en: Common Actions
pt: Acções Comuns

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
pt: Não é possível exportar o esquema enquanto existirem modificações por gravar

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
pt: Seleccione os componentes abaixo que devem ser incluídos no esquema exportado

en: Save scheme
pt: Gravar o esquema

[ctx: @tooltip:button %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
pt: Editar o comando de %1

en: Remove all shortcuts for %1
pt: Remover todos os atalhos do %1

en: Undo deletion
pt: Desfazer a remoção

en: No items matched the search terms
pt: Sem itens correspondentes aos termos da pesquisa

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
pt: Seleccione um item na lista para ver aqui os atalhos do mesmo

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Application…
pt: Adicionar uma Aplicação…

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Command…
pt: Adicionar um Comando…

en: Import Scheme…
pt: Importar um Esquema…

en: Cancel Export
pt: Cancelar a Exportação

en: Export Scheme…
pt: Exportar o Esquema…

en: Export Shortcut Scheme
pt: Exportar o Esquema de Atalhos

en: Import Shortcut Scheme
pt: Importar um Esquema de Atalhos

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
pt: Esquema de Atalhos (*.kksrc)

en: Edit Command
pt: Editar o Comando

en: Add Command
pt: Adicionar um Comando

en: Save
pt: Gravar

en: Add
pt: Adicionar

en: Enter a command or choose a script file:
pt: Indique um comando ou escolha um ficheiro de programa:

[ctx: @action:button]
en: Choose…
pt: Escolher…

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
pt: Escolher o Ficheiro do Programa

[ctx: Template for file dialog]
en: Script file (*.*sh)
pt: Ficheiro de programa (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
pt: Seleccione o esquema a importar:

en: Custom Scheme
pt: Esquema Personalizado

en: Select File…
pt: Seleccionar o Ficheiro…

en: Import
pt: Importar

en: Editing shortcut: %1
pt: A editar o atalho: %1

en: No active shortcuts
pt: Sem atalhos activos

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
pt[0]: Atalho predefinido
pt[1]: Atalhos predefinidos

en: No default shortcuts
pt: Sem atalhos predefinidos

en: Default shortcut %1 is enabled.
pt: O atalho predefinido %1 está activo.

en: Default shortcut %1 is disabled.
pt: O atalho predefinido %1 está inactivo.

en: Custom shortcuts
pt: Atalhos personalizados

en: Delete this shortcut
pt: Apagar este atalho

en: Add custom shortcut
pt: Adicionar um atalho personalizado

en: Cancel capturing of new shortcut
pt: Cancelar a captura do novo atalho

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Navigation
pt: Navegação

en: View
pt: Ver

en: Settings
pt: Configuração

en: Help
pt: Ajuda
