kcmsmserver - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
pt: <h1>Gestor de Sessões</h1> O utilizador pode configurar aqui o gestor de sessões. Esta configuração inclui algumas opções, como por exemplo se o fim da sessão deve ou não ser confirmado, se a sessão deve ser gravada quando termina e se o computador deve, por omissão, ser desligado quando a sessão termina.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
pt: É necessário reiniciar o sistema antes de a gravação manual da sessão ficar activa.

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
pt: Não foi possível pedir o reinício da configuração do 'firmware': %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
pt: Da próxima vez que reiniciar o computador, irá entrar no ecrã de configuração do UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
pt: Da próxima vez que reiniciar o computador, irá entrar no ecrã de configuração do 'firmware'.

en: Restart Now
pt: Reiniciar Agora

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
pt: Ecrã de Encerramento

en: Show:
pt: Mostrar:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
pt: Quando esta opção estiver ligada, o ecrã de confirmação de saída será apresentado quando sair, desligar, reiniciar, carregar no botão para ligar/desligar ou carregar nos botões ou opções do menu que digam <interface>Encerrar…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
pt: Repor a Sessão

en: On login, launch apps that were open:
pt: No início da sessão, lançar as aplicações que estavam abertas:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
pt: No último fim de sessão

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
pt: Quando a sessão foi gravada manualmente

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
pt: Irá aparecer um botão <interface>Gravar a Sessão</interface> no menu do <interface>Lançador de Aplicações</interface>. Quando carregar nele, o  Plasma irá recordar as aplicações que estavam abertas e repô-las no próximo início de sessão. Carregue nele de novo para substituir o conjunto de aplicações recordadas.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
pt: Iniciar com uma sessão vazia

en: Ignored applications:
pt: Aplicações ignoradas:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
pt: Indique os nomes das aplicações executáveis (separados, por vírgulas ou dois-pontos, por exemplo 'xterm:konsole' ou 'xterm,konsole') para impedir que as mesmas sejam iniciadas automaticamente com as outras aplicações na reposição da sessão.

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
pt: Após o próximo reinício:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
pt: Entrar no ecrã de configuração do UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
pt: Entrar no ecrã de configuração do 'firmware'

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
pt: Confirmar a saída

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
pt: Opção de encerramento predefinida

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
pt: No arranque

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
pt: Aplicações a excluir da sessão
