plasma-desktop - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: Primary (default)
pt: Primário (predefinido)

en: Portrait
pt: Retrato

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Inverted Portrait
pt: Retrato Invertido

en: Inverted Landscape
pt: Paisagem Invertida

en: Follow the active screen
pt: Seguir o ecrã activo

en: Fit to Output
pt: Ajustar à Saída

en: Fit Output in tablet
pt: Ajustar à saída na tablete

en: Custom size
pt: Tamanho personalizado

en: No drawing tablets found.
pt: Não foram detectadas tabletes de desenho.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Target display:
pt: Ecrã-alvo:

en: Orientation:
pt: Orientação:

en: Left-handed mode:
pt: Modo esquerdino:

en: Area:
pt: Área:

en: Resize the tablet area
pt: Dimensionar a área da tablete

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
pt: Bloquear as proporções

en: Tool Button 1
pt: Botão de Ferramenta 1

en: Tool Button 2
pt: Botão de Ferramenta 2

en: Tool Button 3
pt: Botão de Ferramenta 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
pt: Comando:

en: None
pt: Nenhum

en: Button %1:
pt: Botão %1:
