plasma-desktop - en to pt translation catalogue (80 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
pt: Iniciar

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
pt: Gestão de Janelas

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
pt: Área de trabalho Plasma

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
pt: Erro ao guardar o atalho %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
pt: Erro ao adicionar %1; parece que não tem ações.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
pt: Erro ao comunicar com o serviço de atalhos globais

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
pt: Falha na comunicação com o serviço de atalhos globais

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
pt: O atalho <shortcut>%1</shortcut> já está atribuído à ação comum %2 <interface>%3</interface>.Reatribuí-lo a %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
pt: O atalho <shortcut>%1</shortcut> já está atribuído à ação <interface>%2</interface> da aplicação <application>%3</application>.Reatribuí-lo à ação <interface>%4</interface> da aplicação <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
pt: Resolver Conflito de Atalho

[ctx: @action:button]
en: Reassign
pt: Reatribuir

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Navigation
pt: Navegação

en: View
pt: Ver

en: Settings
pt: Definições

en: Help
pt: Ajuda

[ctx: @title:group list section name]
en: Applications
pt: Aplicações

[ctx: @title:group list section name]
en: Commands
pt: Comandos

[ctx: @title:group list section name]
en: System Services
pt: Serviços do Sistema

[ctx: @title:group list section name]
en: Common Actions
pt: Ações Comuns

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
pt: Importar...

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
pt: Importar esquema de atalhos

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
pt: Cancelar exportação

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
pt: Exportar...

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
pt: Exportar esquema de atalhos

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
pt: Aplicação...

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
pt: Adicionar nova aplicação

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
pt: Comando ou programa...

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
pt: Adicionar novo comando ou programa

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
pt: Não é possível exportar o esquema enquanto houver alterações não guardadas

[ctx: @info:usagetip]
en: Select the components below that should be included in the exported scheme
pt: Selecione abaixo os componentes que devem ser incluídos no esquema exportado

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
pt: Exportar

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
pt: Exportar %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
pt: Editar comando para %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
pt: Remover todos os atalhos para %1

[ctx: @action:button]
en: Undo deletion
pt: Anular eliminação

[ctx: @info:status placeholdermessage]
en: No items matched the search terms
pt: Nenhum item corresponde aos termos de pesquisa

[ctx: @info]
en: These shortcuts will be deleted when changes are applied.
pt: Estes atalhos serão eliminados quando as alterações forem aplicadas.

[ctx: @action:button]
en: Undo
pt: Anular

[ctx: @action:button]
en: Undo deleting shortcuts
pt: Anular eliminação de atalhos

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage]
en: Select an item from the list to view its shortcuts here
pt: Selecione um item da lista para ver os respetivos atalhos aqui

[ctx: @title:window dialog]
en: Export Shortcut Scheme
pt: Exportar Esquema de Atalhos

[ctx: @title:window dialog]
en: Import Shortcut Scheme
pt: Importar Esquema de Atalhos

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
pt: Esquema de Atalhos (*.kksrc)

[ctx: @title:window dialog]
en: Edit Command
pt: Editar comando

[ctx: @title:window dialog]
en: Add Command
pt: Adicionar comando

[ctx: @action:button in dialog, save changes to custom command]
en: Save
pt: Guardar

[ctx: @action:button in dialog, add entry as new custom command]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
pt: Guardar comando

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
pt: Adicionar comando

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter a command or choose a script file:
pt: Introduza um comando ou escolha um ficheiro de programa:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
pt: Comando:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
pt: Comando

[ctx: @action:button]
en: Choose…
pt: Escolher…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
pt: Escolher ficheiro de programa

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
pt: Introduza o nome aqui

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
pt: Escolher ficheiro de programa

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
pt: Ficheiros de programa (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

[ctx: @label:listbox regarding 'shortcut schemes']
en: Select the scheme to import:
pt: Selecione o esquema a importar:

[ctx: @item:inlistbox regarding 'shortcut schemes']
en: Custom Scheme
pt: Esquema personalizado

[ctx: @action:button]
en: Select File…
pt: Selecionar ficheiro…

[ctx: @action:button import shortcut scheme]
en: Import
pt: Importar

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
pt: Selecione o ficheiro de esquema de atalhos

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
pt: Adicionar esquema de atalhos

[ctx: @action:button Collapse shortcuts view]
en: Collapse
pt: Recolher

[ctx: @action:button]
en: Expand to configure shortcuts
pt: Expandir para configurar atalhos

[ctx: @info:whatsthis accessible name %1 is shortcut label (not sequence)]
en: Editing shortcut: %1
pt: A editar atalho: %1

[ctx: @info:status]
en: No active shortcuts
pt: Sem atalhos ativos

[ctx: @title:column %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
pt[0]: Atalho predefinido
pt[1]: Atalhos predefinidos

[ctx: @label for shortcut with no default bindings]
en: No default shortcuts
pt: Sem atalhos predefinidos

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is enabled.
pt: O atalho predefinido %1 está ativado.

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is disabled.
pt: O atalho predefinido %1 está desativado.

[ctx: @title:column]
en: Custom shortcuts
pt: Atalhos personalizados

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
pt: Eliminar atalho

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
pt: Adicionar...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
pt: Adicionar atalho personalizado

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
pt: Cancelar captura de atalho
