plasma-desktop - en to pt translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
pt: Nome do esquema de cores

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
pt: Clique único para abrir ficheiros

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
pt: Mudar o pacote de aspeto e comportamento consoante a hora do dia

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
pt: Pacote de Aspeto e Comportamento global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
pt: Pacote de Aspeto e Comportamento global, alternativo

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
pt: Alterar tema global

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
pt: Tema global

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
pt: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
pt: Automático

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
pt: Utilizar “%1” durante o dia e “%2” à noite

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
pt: Mais definições de aspeto:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
pt: Velocidade da animação:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
pt: Lenta

[ctx: Animation speed]
en: Instant
pt: Instantânea

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
pt: Clicar em ficheiros ou pastas:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
pt: Seleciona-os

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
pt: Duplo clique para abrir

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
pt: Abre-os

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
pt: Para selecionar, clicar no marcador de seleção do item

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
pt: Mais definições de comportamento:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
pt: Páginas mais utilizadas:
